Mersin’deki orman yangınında işyar “alaz savaşçıları” yaşadıklarını anlattı

Mersin’in Gülnar ve Silifke ilçelerindeki orman yangınında görev eden “yalaz savaşçıları”, sönüm çalışmaları sırasında “Yeşil Vatan” üzere verdikleri fedakar mücadeleyi anlattı.

Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisinde 7 Eylül’de başlayıp, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek Silifke ilçesinin kâh mahallelerine kadar yayılan ve mazi taharri altına alınan orman yangınının etkili olduğu bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

Ayrımlı kentlerden Mersin’e gelerek alevlere karşı uğraş fail orman işçileri ve itfaiye aracı ekipleri, yangını taharri altına almanın sevincini yaşıyor.

Tokat Orman İşletme Müdürlüğünde memur Mürtefi Hayber Koçan, AA muhabirine, ateş bölgesine bindi çağrısı alır almaz yola çıktıklarını söyledi.

Bölgeye ulaştıklarında kırıcı dumanlarla karşılaştıklarını anlatan Koçan, “Yangın sıradan büyümüştü. Evlerin olduğu bölgeye sıçramıştı. Şartları gözetmeksizin aracısız müdahaleye başladık.” dedi.

Koçan, alevleri ödemek amacıyla canla başla savaşım ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Saraka konu akarsu ‘Yeşil Yurt’ olduğu amacıyla canımızı seve seve o mücadelenin içine kattık. Gözümüz tek şeyi görmedi. Orman işçileri yerine memleketimizin ve devletimizin kötülük görmemesi üzere elimizden gelen arz kıvrak çabayı gösterdik. Farklı kentlerden gelenler oldu. Balaban bire bir uğraş vardı. Yangını kontrol altına aldığımız amacıyla çok mutluyuz. Hiçbir yeri elemli halde bırakmayız. Baştan fidanlaştırma ve yeşillendirme yaparak memleketimize güzellikler katacağımıza inanıyoruz. Elimizden gelenin genişlik iyisini yapacağız.”

“Alevler aracımıza ulaştı”

Osmaniye Düziçi Orman İşletme Müdürlüğünde etkin Şanlı Kader de yanan alanlara ulaştıklarında kuvvetli rüzgarın alevlerin yönünü değiştirdiğine şahit olduklarını anlattı.

Alevlere engelleme etmekte zorlandıklarını nâkil Felek, “Tıpkısı taraftan yangını söndürürken farklı eliyle alevler aracımıza ulaştı. Kuzey bölgesinde çalışırken yara güneyden sardı etrafımızı. Üstümüze destek. Güdücü arkadaşımız arkasına, tığ bile ön tarafa akarsu sıktık. Aracımızı yanmaktan kurtardık.” ifadelerini kullandı.

Talih, ormanların hem doğaya hem de canlılara “çağ” olduğunu, yangını söndürmenin mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Burdur Gölhisar Orman İşletme Müdürlüğünde fariza eden orman saye memuru Emre Erdoğan de yangında bilcümle ekiplerin omuz omuza savaşım ettiğini dile getirerek, “İlk geldiğimiz sırada ateş alevler vardı. Alevlerin içine girdik. Bittabi yapacağımızı düşündüğümüz dahi oldu ama elimizden geleni yaptık. Böylecene başardık.” diye konuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi itfaiye görevlisi Nuh Okuyucu ise cuşuhuruş sahasında pres anlar yaşadıklarına meni ederek, alevleri söndürmenin gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Adana Büyükşehir Belediyesinde işyar yangıncı Adnan Güneri da yangına karşı büyük tıpkısı savaşım sergilendiğinin altını çizerek, “Ormanlarımız bizim akciğerimiz, oksijenimiz. Duygulu olmamız lazım. Alevler sahile büyüklüğünde inmişti. O ateşin sıcaklığını hissediyordum. Biz birlikte konumumuzu aldık. Akarsu takviyemizi yaptık. Kol arkadaşlarımla mücadeleye bitmeme ettik.” dedi.

“Öz hayatımızdan vazgeçtik”

Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiye aracı eri Ulaş Koyunsatan ise stabil hava koşullarına rağmen alevlere ahşa gerdiklerine dikkati çekerek, şunları anlattı:

“Cuşuhuruş alanına evvel gittiğimizde ateşli içindeki canlıların acısını hissetmiş gibi olduk. Benzeri zaman ilk işe koyulup, elimizden geleni yaparak ‘Yeşil Vatan’ımıza hizmet etmeyi düşündük. Çok şiddetli ayrımsız durumdu. Kaçınmak yoğun anlarımız oldu. Coşkunluk tünelleri sardığı ahit yolun diğer tarafına geçiyorduk. Tünelin üstü tamamen alevlerle kaplıydı. Zat hayatımızdan vazgeçtik. Haddinden Fazla şükür elimizden geleni yaptık, kurtardık. Vatandaşların canına birlikte malına birlikte beis gelmesine müsaade vermedik. Çok gururluyum. İnşallah bire bir daha yaşanmaz.”

Tahminî bin birey tahliye edilmişti

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda 7 Eylül’de daha belirlenemeyen nedenle cuşiş derkenar, sağlam rüzgarın birlikte hareketli olduğu bölgedeki yangını itfa çalışmalarına Mersin’in beraberinde değişik kentlerden ekipler, tayyare ve helikopterlerle bindi verilmişti.

Akşam saatlerinde Silifke ilçesinin bazı mahallerine kadar yayılan hararet dolayısıyla iki ilçede tedarik amaçlı çok sayıda bölük boşaltılmış, tahminî bin emanet boşaltma edilmişti. Coşkunluk, açıktan ve karadan müdahaleyle geri öğle saatlerinde kontrol altına alınmıştı.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, yangında yaklaşık 1500 hektar alanın beis gördüğünü açıklamıştı.

Share: