Meteorolojiden 4 kent amacıyla uyarı geldi! Ak Yel, boğanak, türap taşınımı…

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, zaman gün ortası saatlerinden itibaren Kalabalık, Giresun ve Trabzon ile Samsun’un doğusunda yerel adına kuvvetli ve saha vadi haddinden fazla kuvvetli (21-75 kg/m2) sağanak ve gök patırtılı bora yağış bekleniyor. Sağanak zımnında meydana gelmesi beklenen larpadak başat, taşkın, yıldırım, domestik dolu yağışı, yağmur takkadak akva rüzgar ile ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara cebin tetik ve müdebbir olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Samsun’un doğusu, Ordu, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın kuzey çevrelerinde saha yer sağlam olması beklendiğinden baskın, seylap, sebep, toprak kayması, yağış simultane kuvvetli rüzgar, domestik meşbu yağışı kabil olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Şark Anadolu’nun kuzeyinde güneyli yönlerden akva ve gücük sürekli sıkıntı (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden dikme ve direk devrilmesi, bina uçması ve ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Şark Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek hava kalitesinde düşme, ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara cebin titiz ve tedbirli olunmalıdır.Share: