Meteoroloji’den Gün Doğusu Anadolu’nun Doğusu İçin Fırtına Uyarısı

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü (MGM), Şark Anadolu’nun doğusu amacıyla ( Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari) sağlam rüzgar ve sıkıntı uyarısı yaptı. Cumartesi günü sabahleyin saatlerinden itibaren rüzgarın güney yönlerden sağlam ve saha kayran gelişmemiş kesiksiz sıkıntı şeklinde esmesi beklendiği belirtildi.

MGM’den yapılan uyarıda, 24 Eylül Cumartesi sabahından itibaren, Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari’de güney yönlerden kuvvetli 50-70 km/saat ve saha saha kısa mütemadi sıkıntı 70-80 km/saat şeklinde esmesi beklendiği belirtildi. MGM’nin açıklaması şöyle:

“24.09.2022 Cumartesi günü sabahleyin saatlerinden itibaren rüzgarın; Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda (Erzurum, Ardahan, Kars, Dert, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari) güney yönlerden sağlam (50- 70 km/sa) ve vadi düz gelişmemiş sürekli sıkıntı (70-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden, ağaç ve dikme devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunmalıdır.”

Share: