Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente sel ve feyezan uyarısı geldi

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan serencam değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal, çöz ve şarki kesimlerinin parçalı ve saha meydan çokça bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve gün doğusu akarsu, Gün Doğusu Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerel atılmak üzere espaslı bora ve vadi düzlük gök patırtılı boğanak yağışlı, sair yerlerin beş altı bulutlanmış ve belirgin geçeceği tutum ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 memleket üzere soluk ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı uyarı verildi.

BAŞAT VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile derece derece Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde domestik kendisine sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek hırçın şartlara cebin (birden başat, feyezan, yıldırım, yağış çabucak sağlam rüzgar vb.) tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgili korkulu durumlarda kullanılıyor. Bu renkte adisyon edilen meteorolojik vaka sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Haddinden Fazla tedbirli olunması, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin strateji edilmesi gerekiyor. Soluk, havada “gizil ateş durumu”na bel ediyor. Tutum edilen meteorolojik vaka sıra dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek operasyon üzerine tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: