Mezar taşları dahi remiks furyasına katıldı! 80 bin liraya üstelik var 7 bin liraya birlikte

Akıbet dönemde peş peşe gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları dahi nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla göre yüzde 100 çoğalma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan hece taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde aynı çukur bando fiyatı 7 bin ile 80 bin TL beyninde başkalık gösteriyor.

ÖLMEDEN OYUNTU TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazen müşterilerden enteresan talepler dahi geliyor. Mermer ustalarına bakarak, bazı müşteriler çukur taşını hayattayken yaptırıp ahiret yolculuğu tarihi kısmını gereksiz bıraktırıyor. Ölümünden sonraları tarih eklenip ati dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN BAĞAN MEZAR FİYATI 7 BİN

Çukur taşlarındaki artma için açıklamalarda kâin mermer ustası Şükrü Beğenilir, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Geçen sene oyuntu taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, demincek ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzde 100 zam oldu ve taşların maliyeti çokça arttı. Mezar takımını sabık yıl bin 200 ile bin 500 TL beyninde alıyorduk. Demin ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye teslim fiyatı bildirme bağan 7 bin TL. Arz faziletkâr pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en son bindirim yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar tarafından ilginç tekliflerin geldiğini tamlayan Beğenilir, “Henüz evvel yakını sönük eşhas, mezarı açabilir misiniz iletilmek istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Tıpkı üstelik bazı vatandaşlar ölmeden geçmiş mezar taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda doğum tarihi gibi yazılması gerekenleri yazıyoruz, ahiret yolculuğu durumunda ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’bile muhtelif kırat ve desenlerde mermer, kalker, traverten oluşumlu kalker, konglomera, breş ve magmatik kökenli kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında beğeni kazanabilecek nitelikte tabii taş çeşidine eş olan Türkiye’da, rezervler Rum ve Trakya boyunca serbest tıpkı bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Ege Bölgesi yüzdelik 32, Marmara yüzde 26, İç Anadolu yüzdelik 11, Gün Doğusu Anadolu, Güneydoğu Küçük Asya, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde yaklaşık bin 500 adet doğal taş ocağı, fabrika ölçeğinde zindelik gösteren 2 bin bünye, ölçülü ve beribenzer ölçekli 9 bin atölye faaliyet gösteriyor. Üretimin arz fazla olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla namına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, parçalanmamış üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Ekonomik mermer yataklarının bulunduğu özge iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: