Minik okçular ağababa sporunu yaşatıyor

Afyonkarahisar’üstelik Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Okçuluk Vakfı aracılığıyla planlı Malazgirt’ten Kocatepe’ye Zaferin İzinde Okçuluk Müsabakaları başladı. Programda minik okçuların gösterileri ayn doldurdu.

Büyük Taarruzun 100. yılı ektkinleri çerçevesinde Afyonkarahisar Site Meydanında müsabakalar başladı. Afyonkarahisar’daki okçuların anadan görme ok ve yaylarla yaptığı gösteriler balaban gusto topladı. Meydana dizilen putalara 7 yaşından 70 yaşına kadar bir kemankeş yaylarını gererek ata sporu geleneksel okları vatandaşlara gösterdi. Bulutsuz toplanan vatandaşlara da eğitmenler yoluyla ok talimi verildi.

Geleneksel Türk Okçuluğu Afyonkarahisar İl Dil Avcısı Ali Kalem Erbabı, okçulukla ilgili kısık aynı talebin olduğunu belirterek, “Okçulukla ilişkin deneyimli olan hocalarımızın kursları var. Ağırbaşlı tıpkısı talep var bu kurslara. Müstacelen artıyor ve inşallah ati yıl henüz üstelik gür olacağına eminiz. Ağababa sporu okçuluk dahil başka halk sanatlarının tanıtımı var burada onlar için havari olmaya çalışıyoruz.

11 yaşındaki Azra Saf Cebbar, ok kovmak çok gusto aldıklarını belirterek dede sporunu yaşatmaya çalıştıklarını söyledi. Cebbar, “Gelişigüzel yaştaki dallar yapabilir, herhangi bir yaştaki insanlar yapabilir. Atalarımızı bu şekilde bire bir öğün henüz anıp ağababa sporumuzu yetiştirmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

Yine 11 yaşındaki Güç Mevsuk Gökpınar ise, “Atalarımızdan bu zamana kadar eksik bire bir spor. Tıpkı yandan üstelik ağababa mesleği. Ok atmaktan beğeni alıyoruz, pir tıpkısı ihtisas” dedi. – AFYONKARAHİSAR

Share: