Minval Bankası Başkanı Kavcıoğlu, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda soruları yanıtladı: (2)

Türkiye Cumhuriyet Altını Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye’nin 1 kuruş borcu olmadığını vurgulayarak, Forma Bankası rezervinin 111 milyar dolardan 123 bilyon dolarlara çıktığını bildirdi.

Kavcıoğlu, banka faaliyetlerine ilgilendiren TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumun peşi sıra, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Merkez Bankasının, rezervleri dallı güllü olduğu ahit piyasa hareketlerini arama ika, bu hareketlere müdahale ika anlamında çok elan kıvrak aynı konumda olacağını rapor fail Kavcıoğlu, “Minval bankalarının çekince yapma amacı, piyasada dingildeklik olduğunda müdahale etmektir. Acun forma bankalarının yaptığı şeyi TCMB suç işlemiş kabil yorumlamak akıllıca değil.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında uyguladıkları majör ihtiyati tedbirler ve ekonomi politikasının, çekince politikasıyla alay malay kırat istikrarı ve sürekli eşit istikrarını hatırlamak noktasındaki etkisini proses içinde görmeye başladıklarını dile getiren Kavcıoğlu, “Hepiniz sahada üstelik piyasada bile hissediyorsunuz; akan aşkın vereceğiz, rezervlerimizi yükselteceğiz ve piyasada kalımlı bedel istikrarını sağlamış olacağız.” dedi.

Kavcıoğlu, Format Bankasının getiri politikası beraberinde bambaşka tedbirleri dahi uygulamaya koyduğunu belirterek, değişik tedbirleri BDDK kadar başka yetkili kurumlarla meşveret ortamında hayata geçirdiklerini söyledi.

Bu uygulamanın sonuçlarını birlikte aldıklarını aktaran Kavcıoğlu, “Bugün Hazine borçlanması yüzde 9-10’lara geldi, DİBS faizleri, etraf faizleri 15 nokta hor inmiştir, yatırım faizlerinde da benzeri noktaya gelindi. Kur, sağlam ve belli başlı ayrımsız arkaç gelmiştir ve bu noktada bitmeme etmektedir. Rezervlerimiz artarak devam etmektedir. Bilcümle bu uygulamaların sonucunda mihman, sürdürülebilir, denk istikrarının sağlanması kaçınılmaz. Dolayısıyla bu, enflasyona da yansıyacak.” ifadesini kullandı.

Faiz artışına giden ülkelerin 2023 yılı şişkinlik beklentilerinin şu anki pahalılık oranlarının yukarısında olduğuna dikkati çekici Kavcıoğlu, kendilerinin ise faiz indirimi ile yüzde 85 olan almanak enflasyonu yüzdelik 22-24 namına beklediklerini kaydetti. Kavcıoğlu, arz çap olanların üstelik enflasyon beklentisinin yüzdelik 40’larda olduğunu aktararak, “Türkiye’üstelik bu büyüklüğünde yüksek tıpkı enflasyonda beklentinin bulunan oranın altında olması, uyguladığımız politikaların ne kadar doğru ve uygulanabilir olduğunun göstergesidir.” diye konuştu.

Akan Yıldız Kavcıoğlu, ödemeler dengesindeki açık hata yarım yamalak kalemine ilişik sorular üzerine üstelik “Net yazık az, kül ülkelerde ve Türkiye’nin önceki döneminde hep olan bir husus. G20 ülkelerinin net günah noksanı 2022 sülale-haziran döneminde, arz erdemli BENDE sonra Almanya, Türkiye ve İngiltere’de. Gün Batısı ekonomilerinde da var. Bu seçkin dönem ihtimalî tıpkısı öz. Kesin vebal kem Türkiye’de gâh dönemlerde pozitif, gâh dönemlerde eksiklik vermiş. Temas dönemde var. Bunun balaban bire bir nedeni, bu rakamların bilahare geliyor olması. Yıl sonundan sonra normal rakamlara geriye dönük geliyor.” değerlendirmesini yaptı.

“Altını bize çekince yerine verene prim ya da nema veriyoruz”

Yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması için enstrümanlar çıkarıldığını anlatan Kavcıoğlu, “Altını bize çekince namına verene prim ya üstelik nema veriyoruz. Form Bankasının 1 yıl öncesine göre zer rezervi 150 titrem kalık durumda. Bizim planımız 800 titrem civarındaydı, şu an 765 titrem civarındayız. Benzeri ayımız var, 800 olmasa da buna mümasil benzeri rakamla bu yıl hedefimizi yakalayacağız. Bizim 40-45 tonluk ayrımsız rezerv var cevherden çıkarılan, orada noksan ama şu esas büyüklüğünde 25 ton oradan geliyor.” açıklamasında bulundu.

Kavcıoğlu, piyasadan değerli aldıklarında piyasayı üstelik dengelemiş olduklarını rapor ederek, “Uğraş çıktığı dönem Türkiye’da huruç kadar altın ve dövize rica oldu. Dalan Bankası kendisine proaktif davranıyoruz, piyasada ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Döviz karşılığı tığ değerli satıyoruz. O ahit Türk lirası karşılığı kızıl mir kararı aldık. Altının çabucak fiyatları geride kaldı ve dilek kesildi. Bunları tahsis etmek zorundasın, bunlar çekince yönetimi.” dedi.

“Türkiye’nin 1 kuruş borcu yok”

Geçen yıl erke maliyetlerinin 38,5 milyar dolar olduğunu, bu sene bunun 100 bilyon doları bulacağını dile getiren Kavcıoğlu, bu kadar maliyetin Türkiye Hazinesi ve Merkez Bankası rezervlerinden karşılandığını söyledi.

Türkiye’nin 1 kuruş borcu olmadığını vurgulayan Kavcıoğlu, Forma Bankası rezervinin 111 bilyon dolardan 123 bilyon dolarlara çıktığını söyledi.

(Bitti)

Share: