Mitsotakis Türk halkına seslendi: “Düşmanınız değiliz”

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında barışsever mesajlar verdi. Türk halkına seslenen Mitsotakis, “Düşmanınız değiliz, komşularınızız” dedi.Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Mürekkep Milletler Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu. Mitostakis, konuşmasında Türk halkına müteveccih barışsever mesajlar verirken Türk hükümetinin tutumunu ise eleştirdi. Yunanistan Başbakanı, “Türkiye liderliği ülkemle ilgili aynı saplantıya sahipmiş kadar görünüyor. Türkiye’nin ‘ayrımsız şeb ansızın gelebileceği’ şeklinde tehditlerde bulunuyorlar. Bu bir saldırganın dilidir” dedi.

Türkiye’nin Palikarya adalarının egemenliğini sorgulayan meşruhat yapmasına reaksiyon gösteren Mitsotakis, “Türkiye’nin Palikarya adaları üzerinde ferman hakkı kanıt etmesi dayanaksızdır ve akseptans edilemez” dedi. Bunun ülkesinin kırmızı çizgisi olduğunu rapor fail Yunanistan Başbakanı, Yunanistan’ın “kendisini ezdirmeyeceğini” söyleyerek Ankara ile devletler hukuku temelinde benzeri diyaloğa ise hazır olduklarını belirtti.

“Yunanistan Türkiye için gözdağı oluşturmuyor”

Konuşmasında Türk ve Yunan halklarının gelişigüzel etraflı süredir sulh içinde dirlik gösterdiğini tamlayan Mitsotakis, bu nedenle Türkiye yönetimine değil, aracısız Türk halkına davet etmek istediğini söyledi. “Yunanistan ülkeniz üzere tehdit oluşturmuyor. Biz sizin düşmanınız değiliz, komşularınızız” diyen Mitsotakis, “Eş gelişigüzel ileriye makul gidelim” dedi. Yunan ve Türklerin iki büyüklük arasındaki dostluğa tıpkısı derecede önem verdiğini belirten Yunanistan Başbakanı, her iki ülkede de halkın çoğunluğunun siyasal ağız tatsızlığı istemediğini rapor etti.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ilkgüz ayında yaptığı “Bak Palikarya tarihe dön, haddinden fazla henüz müstakbel gidersen bunun bedeli ağır sıklet evet korkulu. Yunanistan’a bizim biricik cümlemiz var. İzmir’i unutma. Adaları engelleme etmeniz filan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya aynı gece ansızın gelebiliriz” açıklaması iki ülke arasındaki gerginliği tırmandırmıştı. Yunanistan izahat üstüne Cumhur Reisi Erdoğan’ıNATO ve BM’ye şikayet etmişti.

Türkiye ve Yunanistan akıbet zamanlarda Türkiye’nin Şarki Akdeniz’deki sondaj çalışmaları ile bağlantılı adına bahir mezuniyet alanları, ana kara sahanları, Ege Denizi’ndeki adalar kabilinden konularda huzursuzluk yaşıyor.

dpa,Reuters/BÖ,EC

Share: