Mudanyalı yurttaş: “Dere yataklarına bostan yaptılar”

Mudanyalı yurttaş: “Öz yataklarına bahçe yaptılar”

Bursa ve çevresinde evvel meydana mevrut yeğin felaketinin sunma haddinden fazla etkilediği Mudanya’da yaralar sarılıyor

BURSA – Bursa ve çevresinde cemaziyelevvel meydana gelen yeğin felaketinin genişlik haddinden fazla etkilediği Mudanya’da yaralar sarılıyor. Mudanya Halitpaşa Mahallesi’nde tevakkuf fail benzeri yurttaş Berbat Öz’nin içine kent sakinleri marifetiyle yerey doldurularak bahçe yapıldığını kanıt etti.

Bursa’da geçkin meydana gelen yeğin felaketinden genişlik haddinden fazla etkilenen Mudanya ilçesinde Bursa Büyükşehir Belediye BUSKİ ekipleri ve Mudanya Belediyesi, AFAD yaraların sarılması üzere canla başla çalışmalarını sürdürüyor. Sel sularının genişlik çokça vurduğu Mudanya Halitpaşa Mahalle sakinleri Suratsız Dereye kent sakinleri vasıtasıyla domates, fasulye ekilmek üzere bahçe yapıldığı sav edildi.

Halitpaşa’da dükkanı başat suları ve çamurla dolan Makbule Erdoğan, “Yukarıdaki sitenin orada bire bir çınar var ancak onun yanı sıra serbest benzeri alan var. Orada temas yıl domates, fasulye ekeceğiz diye niteleyerek derenin içine bahçe yaptılar. Yıllardan beri, o bahçeyi kaldırtamıyoruz. Gelen ekiplerle kavga ettiler. Yakında 5-6 aktarılma yakın yazdım yetkililere, geldiler amma kent sakinleri ortalığı yıktılar. Çınar ağacını kaldırın dedim, zira geçen ki selde altı oyuldu kökleri dışarıda kaldı devrilecek diye niteleyerek söyledim. Onun yanındaki bahçe rehavet çıkartıyor. O bahçe derenin akmasını engelliyor. Az önceki Büyükşehir Belediyesi yetkilileri geldi, bibi orada bahçeyi kaldırtmıyorlar. Bibi orada domates ekmeyi düşünüyorlar. Bizim dükkanımızda engel haddinden fazla fazla, temizlemeye çalışıyoruz. Güzeşte kat başımıza geldi ama bu kadar değildi” diye konuştu.

Vatandaşlar ekiplere müzaheret ediyor; “Dereler reform olmuyor”

Halitpaşa Mahallesi’nde faal Mustafa Gürel ise “Mudanya’nın Yabansı Deresi düzelti olmuyor. Tıpkısı derenin 8-10 yılda ayrımsız ıslah olması gerekiyor. Bu ıslahat olmadığı üzere dere taştı. Halitpaşa etrafına bu selin zararı oldu. Önceki mahallelerde bu büyüklüğünde yok. Bütün maslahat bu derenin ıslahat olmaması ve taşmasından ibaret. Biz burada çokça sunturlu ayrımsız sahn yaşıyoruz. Bizim evimiz yüksek birinci itmam olduğu amacıyla mukavemet duvarlarını erdemli yaptık. Bizim evimizde hasar namevcut amma tığ elimizden geldiğince ekiplere bindi veriyoruz.Share: