Muhsin Yazıcıoğlu’nun korumasının ölümüne ilgili soruşturmada “seçkin suç unsuruna rastlanmadığı” üzere dosya kapandı

16 Mayıs’ta ikametgahının otoparkında kendisine ilişkin aracın altında sıkışan Yıldız, kaldırıldığı Gülhane Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti. Bunun konusunda açılan anket kapsamında, tecrübe tanıkları ile Yıldız’ın eşinin ifadesine başvuran müddeiumumilik, ayrıca otomobilde kaba bire bir genişlik olup olmadığının tespiti amacıyla eksper görevlendirdi.

KAZANIN NASIL OLDUĞU AYRINTILI ANLATILDI

Sormaca dosyasına 25 Ağustos’ta sunulan ehlivukuf raporunda, aracın iç ve aut aksamları ile motorunda dış müdahaleye rastlanılmadığı belirtilerek, şu değerlendirmeye düz verildi: “Aküsü deşarj olan ara bulucu marş ile çalıştıramayan müteveffa, bunun konusunda aracın arkasına geçerek bulunduğu vadi zeminden çıkmaz asfalt yüzeyine akıllıca ara bulucu itmeye başlamıştır. Bu esnada eğik kesimde durduramadığı çevirgeç, geriye her an kendisine çarpmış, apartmanın otoparkını çevreleyen duvara büyüklüğünde sürükledikten bilahare durabilmiştir. Kazanın bu şekilde meydana geldiği görüş ve kanaatine varılmıştır.”

DOSYA İSTANBUL’A GÖNDERİLDİ

Adli Tıp Kurumu Ankara Ekip Başkanlığı, Kader’ın ölüm sebebi hakkında değişmez bire bir kanaate varamadığı üzere sormaca dosyası, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Bir Numara İhtisas Kuruluna gönderildi. Kurulun 8 Ilkgüz tarihli raporunda, “Kişinin ölümü, umumi üzeri travmasına sadık çoklu blucin, ekstremite, oma kırıklarıyla birlikte akciğer yaralanması, sine boşluklarına hava ve çağ birikimi sonucu meydana geldiği görüş birliğiyle kuvve edilmiştir.” değerlendirmesi yapıldı.

KOMŞUSU BIRLIKTE OLAYI ANLATTI

Takipsizlik kararında, tanık beyanına de vadi verildi. Kader ile benzeri apartmanda oturan S.A, çocuğuyla ilgilendiği sırada haricen “yassılaşmış” diye benzeri curcunalı duyduğunu, pencereden hariç baktığında otomobili, otoparkın duvarının bitişiğinde gördüğünü söyledi. Kestirmece 3 an sonra baştan pencereden baktığında aracın altında yüzükoyun yatan birisini gördüğünü anlatan tanık S.A, 112 çağrı merkezini aradığını, ardından komşulara bilgelik verdiğini anlattı.

“KAZADA KUSURU BULUNAN KİŞİLERDEN ŞİKAYETÇİYİM”

Sızlanan Fatma Talih de eşinin polis güçleri memuru olduğunu, herhangi bir düşmanının olmadığını, kazadan beş altı çevrim ilk eşinin akü takviyesi yaparak otomobili çalıştırdığını aktardı. Fenomen haset gelişim yerine gitmek için eşi evden ayrıldıktan tıpkı müddet sonra kendisinin birlikte afiyet ocağına gittiğini tamlayan Talih, “Adi indiğimde eşimi lüp etrafında göremedim, işe gittiğini düşündüm. Sağlık ocağına gittim, araştırmak amacıyla beklerken komşum aradı, ‘Sizin aracın altında biri yatıyor’ dedi. Dakikasında görüngü adına gittim, aracın altından çıkarılan kişiyi gösterdiklerinde eşim olduğunu söyledim. Kazaya karışma olan evet üstelik kusuru kâin kişilerden şikayetçiyim.” ifadelerini kullandı.

“GÖRÜNGÜ KAZAEN MEYDANA GELDİ”

Tanık beyanı, ehlihibre ve Adli Tababet Kurumu raporları doğrultusunda, Kader’ın ölümüyle sonuçlanan kazanın suratsız olduğuna dair herhangi bir doküman, hikmet ve delilin bulunmadığı belirtilen kararda, “Tanıkların, dalavereli bir boyut görmediklerini belirttikleri, herhangi bir yanlışlık unsuruna rastlanmadığı ve olayın kazaen meydana geldiği, bu haliyle takip etme olanağı bulunmadığı anlaşılmakla fenomen hakkında amme namına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına değişmeyen verilmiştir.” denildi.

Buna göre, Erol Kader’ın ölümüne ilişik anket dosyası kapandı.

Share: