Munzur Çayı’nın kıyısında otağ kampı keyfi

Tunceli’nin Ovacık ilçesine gelen tatilciler, Munzur Çayı’nın kıyısında otağ kampı yaparak katıksız güzelliklerin keyfini çıkarıyor.

Yaklaşık 7 bin nüfu su bulunan 1500 rakımlı kaza, tabii güzellikleriyle yerli ve ecnebi turistleri ağırlıyor. Dört mevsim huy ve akarsu sporlarına yarar ortam sunan ilçede, oba kampı alanları de akıbet yıllarda anbean yaygınlaşmaya başladı.

Kentte turistik açıdan nazik önem haiz çadır kampına yer illerden mevrut misafirlerin yanında ön sakinleri de rabıta gösteriyor.

Günübirlik yahut tafsilatlı süreli seyahat kapsamında ilçeye mevrut misafirler, alelhusus Munzur Çayı’nın kıyısında kurdukları çadırlarda tatillerini yapıyor.

Su şeş canlıları, belirtik suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle doğal akvaryumu andıran çayın kenarında, şehirden uzakta, doğayla çöz içe ant nâkil kamp tutkunları, çağ boyu ağaçların gölgesinde piknik yapıp, serin sularda yüzerek dinleniyor.

“Dinlenme Kampı yaparken yıldızları de gözetmek haddinden fazla keyifli”

Natür tutkunu Saz Şairi Turgut, AA muhabirine belli aralıklarla kamp yaptığını ve şehir stresinden uzaklaştığını söyledi.

Kampta güne er başlamanın çokça dörtköşe olduğunu anlatan Turgut, “Munzur Çayı’nın kıyısında deri kurup yüzmeye gidiyoruz ve ardından gelip kahvaltımızı yapıyoruz. Dönem içerisinde istirahat etmek üzere hamak kabil çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra dahi yaktığımız ateşte kumpir ve biber közlüyoruz. Dinlenme Kampı yaparken yıldızları üstelik uğraşmak çok dörtköşe.” dedi.

Hatay’dan gelen Fevzi Albinos, tatil düzenlemek amacıyla Ovacık’ı tercih ettiğini ve buranın doğasına hayran kaldığını belirtti.

“Doğayı korusunlar”

İlçenin Güneykonak köyünde kamp alanı işleten Doğancan Varlıel, haziran ayından bu yana binlerce doğa tutkununu misafir ettiklerini anlatım etti.

Varlıel, şunları söyledi:

“İlçedeki arz iyicene aktivitelerden biri dinlenme kampı fayrap etmek. Ovacık geleceğin sunu koca turizm yerlerinden biri olacak. Burası natürel güzelliğiyle bağ çekiyor. Buraya gelen arkadaşlardan doğamızı korumalarını istiyorum.”

“Dünyanın temas yerinden turist geldi”

İlçede otel işleten Suat Ermiş de Ovacık’ın temas mevsim binlerce ziyaretçinin uğrak yeri olduğunu belirtti.

İlçenin birçok natürel güzelliğe karı sahipliği yaptığını dile getiren Muazzez, şöyle konuştu:

“Seçme yerde çekicilik haddinden fazla sıcakken Ovacık’ta insanlar plato serinliğinde devir geçiriyor. İnsanlar burada güzün fotoğraf çekiyor, kışın kayak yapıyor, bahar ve yaz aylarında rafting, dinlenme kampı ve trekking yapıyor. Bu sene tatilciler ilçemize tehlikeli istek gösterdi ve zaman çokça gür geçti. İsviçre, Almanya, Hollanda başta koyulmak üzere dünyanın temas yerinden gezmen geldi. Bunun dışında elverişsiz içinden birlikte İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Denizli kabilinden illerden gelen tatilcileri ağırladık.”Share: