Murafaa, mortocu hatiplilere

Konserinde İmam Dil Cambazı liselilere yönelik kullandığı “anormal” hakaretinden ekolojik ortam ‘halkı amaç ve düşmanlığa tahrik veya istihkar’ suçundan tutuklanan hanende Gülşen, ‘Beyaz Zehir Magazin‘ adlı göstergeç programında kendisini amaç göstererek hakaret ettikleri ve ısrarlı şekilde ruh bilimsel külfet uyguladıkları iddiasıyla sunucular Pınar Eliçe, Didem Delen ve Bilal Özcan karşı tedarik kâm etti. Duruşma, 3 sunucu üzere Gülşen ve eşi Saz Şairi Çolakoğlu hakkında 2 ay konuşmamaya hükmetti.

“BİZ SENİ UYARDIK O KIYAFETLERLE DİKKAT EDECEKTİN”

İstanbul Aile Mahkemesi’ne verilen dilekçede Parafin TV’de yayınlanan Beyaz Zehir Magazin adlı programın sunucuları Bulak Eliçe, Didem Delen ve Bilal Özcan, 26 Ağustos 2022 tarihindeki programda Gülşen üzere, ‘Etkisiz misin?’, ‘Algılamıyor musun?’, ‘Hiç mi aklı başında adam bulunmayan çevrende?’, ‘Biz seni uyardık, o kıyafetlere ilgi edecektin. Kimse düşünmez çocuğun var mı bulunmayan mu kendin düşünecektin’ şeklinde cümleler kullandı.

“AİLESİNİN FANATİK GRUPLAR TARAFINDAN SALDIRIYA UĞRAMA İHTİMALİ ERDEMLI”

Üç sunucunun programda söylediği sözler yüzünden müvekkilinin toplum önündeki itibarının zedelendiğini sorun dilekçesinde anlatan Gülşen’in avukatı Orhan Erol Müezzinoğlu, “Program sunucularının tiksinti içerikli söylemleri ve seyirci kitlesinin sonuç adım aşkın olması cihetiyle müvekkil ve ailesinin mutaassıp gruplar marifetiyle saldırıya uğrama ihtimali serencam paye yüksektir. Müvekkilin ilkin kendisi başlamak amacıyla ailesinin şerefi ve onurunu zedeler nitelikte gerçeğe aykırı iddiaların kamuoyu vasıtasıyla okunmasında ve bilinmesinde kuşkusuz tıpkısı amme menfaati hususu tarafımızca anlaşılamamıştır? Zira programda sarfiyat edilen cümleler basın özgürlüğü kapsamında değildir” dedi.

“BEYANLAR ELEŞTİRİ SINIRIN AŞMIŞTIR”

Üç sunucunun birlikte müvekkiline cebin nazik aynı kin beslediğinin söylemlerinden çıplak anlaşıldığını dava dilekçesinde belirten avukat Müezzinoğlu, “Haberlerinde, müvekkilin tutuklanmasını bahtiyarlık duyarak anlatmaktadırlar. Davalıların bu söylemleri müvekkilin topluluk önündeki saygınlığını sarsmıştır. Müvekkile yöneltilen gerçek dışı beyanlar eleştiri sınırını aşmıştır. Bu nedenle üç sunucunun bile müvekkil aleyhine konuşmamasını rica ediyoruz” dedi.

“PESPAYE DÜŞÜRMEYİ İÇEREN SARAKA VE DAVRANIŞTA BULUNMAMA KARARI”

Talebi essah bulan mahkeme, sunucular Kaynak Eliçe, Didem Delen ve Bilal Özcan’ın 2 ay süreyle Gülşen ve eşi Âşık Çolakoğlu’na yönelik güç tehdidi, hakaret, istihkar veya pespaye düşürmeyi içeren küçümseme ve davranışlarda bulunmamasına karar verdi. Murafaa, üç sunucunun hazırlık kararına karşıt davranması halinde 3 günden 10 güne kadar ‘zorlama hapsi’ uygulanacağını birlikte kararında açıkladı.

Share: