Muş’a Giden Garo Paylan, Tarihi Manastırın Dam Yerine Kullanılmasına Reaksiyon Gösterdi: “Rastgele Tip İnanca Hakeza mi Saygılısınız”

HDP Diyarbakır Mebus Garo Paylan, Van’ın arkası sıra Muş ve Bitlis’teki tarihi keşişhane ve kiliseleri inceledi. Paylan, Surp Garabed Manastırı’nın mahzeninin dam olarak kullanılmasına, “Seçme tür inanca saygılıyız diyen AKP iktidarına buradan sesleniyorum; ‘her tip inanca böyle mi saygılısınız? Hristiyanların mabetlerini dam yerine kullandırarak mı inançlara saygılısınız?” sözleriyle tepki gösterdi.

Garo Paylan, Türkiye’nin metanetli çok bölgesine her an kültürel varlıkların korunmasına özen çekeceğini ve incelemelerde bulunacağını açıkladı. Paylan, bu kapsamda önceki yerine Van’daki tarihi manastır ve kiliseleri musahabe etti. Paylan, Van’ın arkası sıra Muş’ta bulunan Surp Marine Kilisesi, Surp Arakelots Manastırı, Surp Garabed Manastırı ve Surp Hovannes Manastırı’nı inceledi.

Tarihi keşişhane ve kiliselerde definecilerin zer ararken eserleri fesih ettiğini belirten Paylan, yetkilileri korunması üzerine çağrı yaptı. Paylan, bin yılın üstünde tarihi olan ve ayakta kalan; bölgenin sunma koca inanç merkezleri beyninde sevgili Muş Surp Garabed Manastırı’nı etti.

Paylan, manastırın yıkıldığını; ayakta mütezayit son bölümünün birlikte köylüler tarafından dam adına kullanıldığını söyledi. “Dünyanın neresinde bir inanç mabedi böylesi benzeri kadere terk edilmiştir? Hristiyanlara ilişkin tarihi mabetlerinin dam olarak kullanılmasında engel görmeyen vicdanı sorgulamak hepimizin boynunun borcu” sözleriyle duruma aksülamel gösteren Paylan, Muş Surp Garabed Manastırı’ndan iktidara şöyle seslendi:

“Muş’un kültürel varlıklarının yeryüzü önemlilerinden biri olan Surp Garabed Manastırı’nın bin yılı fazla hikayesi var. Fakat bugün Surp Garabed Manastırı’nın mahzeni ahır kendisine kullanılıyor. Değme türlü teminat saygılıyız diyen AKP iktidarına buradan sesleniyorum; ‘her cins garanti böyle mi saygılısınız? Hristiyanların mabetlerini dam kendisine kullandırarak mı inançlara saygılısınız?”

Yetkililere manastırın siper altına alınması çağrısı yapan Paylan, “Hükümete buradan çağrı yapıyorum. Derhal bu tarihi tapınağı arkalamak üzere lüzumlu tedbirleri cebin. Bu konuda birlikte çalışalım” dedi.

Paylan, keşişhane ve kilisenin tarihi taşlarının ev yapımında kullanıldığını söyledi.Share: