Muş’ta besiciler 5 maaş pek şita mesaisi için hazırlıklara başladı

Muş’ta geçimlerini hayvancılıkla sağlayıcı besiciler, kış mevsiminde hayvanlarını kar üstünde besleyebilmek amacıyla esrar ve saman hazırlıklarına başladı.

Türkiye’nin en majör hayvancılık merkezlerinden Muş’ta besiciler, şita hazırlıkları için kolları sıvadı. Merkeze 90 kilometre meydanlık, 2044 rakımdaki Varto ilçesine bağlı Karapınar köyünde hayvancılıkla geçimlerini sağlayıcı vatandaşlar, yaz mevsiminde biçtikleri otları patozlarda samana dönüştürerek, şita amacıyla stokluyor. Alelhusus incitici köylerinde kış mevsiminin yoğun geçmesi nedeniyle hazırlıkları hızlandıran köylüler, hayvanlarını yılın 5 ayı kar üstünde aramak zorunda kalıyor.

“Kesim kaynağı hayvancılık”

Köyün 2044 rakımda düz aldığını ve şita mevsiminin epey yumruk geçtiğini anlatan muhtar Önder Kılıç, maden hasadına altıncı aydan bilahare başladıklarını söyledi. Duman biçimini tamamladıklarını ve şu anda kış hazırlıklarını sürdürdüklerini tabir fail Kılıç, “Torbalara doldurduğumuz samanları stok yapıyoruz. Kışın dokunaklı geçtiği amacıyla kestirmece 5 kamer hayvanlarımız içeride kalıyor. Kışın bu saman ve otlarımızla hayvanlarımızı besleyerek, ilkbahar mevsimiyle dışarı çıkarıyoruz. Köyümüzün uyuşma kaynağı hayvancılık. Kışın hayvanlarımıza kar üzerinde çalmak zorundayız. Hayvanlarımıza sırlar ve yemi muğlak veriyoruz. Şita mevsiminde 100 küçükbaş hayvan için 20 ile 25 ton arasında esrar ve saman kullanıyoruz. Sabık sene kuraklık vardı o yüzden baya sorumluluk yaşadık. Ağızotu fiyatları birlikte artmıştı. Bu yıl yağışsızlık olmadığı için otlar elan iyi. Bu yıl güzeşte yıla göre henüz ferah. Verimler gür olduğu üzere bu yıl tartı çekmeyiz” dedi.

“Günde kısaca 13 ton samanı torbalara dolduruyoruz”

Duman torbalama işinde etkin işçilerden Yusuf Yapıcı ise “Genelde zat köyümüzde işlerimizi yapıyoruz. Yersiz kaldığımız zamanlarda de besicilerin şita hazırlığı üzere saman nakil ve torbalama işinde çalışıyoruz. Geceleyin 02.00’de otları torbalamaya başlıyoruz ve meridyen düzlemi 13.00’e büyüklüğünde çalışıyoruz. Baskı benzeri iş. Günde yaklaşık 13 titrem samanı torbalara dolduruyoruz” diye konuştu. – MUŞShare: