Muş’ta besiciler 5 mahiye güçlü kış mesaisi için hazırlıklara başladı

Muş’ta geçimlerini hayvancılıkla sağlayıcı besiciler, şita mevsiminde hayvanlarını kar üstünde besleyebilmek için sırlar ve saman hazırlıklarına başladı.

Türkiye’nin yer koskocaman hayvancılık merkezlerinden Muş’ta besiciler, kış hazırlıkları için kolları sıvadı. Merkeze 90 kilometre küşayiş, 2044 rakımdaki Varto ilçesine sadık Karapınar köyünde hayvancılıkla geçimlerini sağlayan vatandaşlar, yaz mevsiminde biçtikleri otları patozlarda samana dönüştürerek, şita amacıyla stokluyor. Özellikle ateş köylerinde kış mevsiminin ağır sıklet geçmesi zımnında hazırlıkları hızlandıran köylüler, hayvanlarını yılın 5 kocaoğlan kar üstünde uğraşmak zorunda kalıyor.

“Antant kaynağı hayvancılık”

Köyün 2044 rakımda düzlük aldığını ve kış mevsiminin çok el geçtiğini anlatan muhtar Önder Tığ, mal hasadına altıncı aydan sonra başladıklarını söyledi. Sırlar biçimini tamamladıklarını ve şu anda şita hazırlıklarını sürdürdüklerini tabir eden Tığ, “Torbalara doldurduğumuz samanları istif yapıyoruz. Kışın dokunaklı geçtiği için tahminî 5 ay hayvanlarımız içeride kalıyor. Kışın bu saman ve otlarımızla hayvanlarımızı besleyerek, ilkbahar mevsimiyle dışarı çıkarıyoruz. Köyümüzün sözleşme kaynağı hayvancılık. Kışın hayvanlarımıza kar üzerinde çağrıştırmak zorundayız. Hayvanlarımıza ot ve yemi muğlak veriyoruz. Şita mevsiminde 100 küçükbaş hayvan üzere 20 ile 25 ton ortada ot ve saman kullanıyoruz. Güzeşte yıl susuzluk vardı o yüzden baya sıklet yaşadık. Ağızotu fiyatları dahi artmıştı. Bu yıl susuzluk olmadığı üzere otlar henüz ongun. Bu sene geçen yıla göre daha bereketli. Verimler gani olduğu için bu yıl etki çekmeyiz” dedi.

“Günde kestirmece 13 titrem samanı torbalara dolduruyoruz”

Esrar torbalama işinde müteharrik işçilerden Yusuf Olumlu ise “Genelde zat köyümüzde işlerimizi yapıyoruz. Abes kaldığımız zamanlarda de besicilerin şita hazırlığı amacıyla saman nakil ve torbalama işinde çalışıyoruz. Akşam 02.00’de otları torbalamaya başlıyoruz ve nısfınnehar 13.00’e büyüklüğünde çalışıyoruz. El ayrımsız gelişim. Günde tahminî 13 titrem samanı torbalara dolduruyoruz” diye konuştu. – MUŞ

Share: