Muş’ta kadınlar çiftçilikle karı ekonomisine yardım sağlıyor

Muş’ta çiftçilikle uğraşan eş hanımları, aynı yandan ev işlerine ahit ayırırken, tıpkısı yandan birlikte ev bütçelerine yardım ulaşmak için tarlalarda tütün toplayarak geçimlerini sağlıyor.

Muş’ta kadınlar, esrar hasadı yardımıyla eş ekonomisine ulama sağlıyor. Yaman istihsal merkezlerinden Muş’ta, civar sakinlerinin esrar katliam ayı olarak dahi adlandırdığı ağustos ayı bakımından hasada başlandı. Günün önce ışıklarıyla tarlanın yolunu tutan kadınlar, topladıkları tütünleri türlü işlemlerden geçirerek satışa amade ayla getiriyor. Çocuklarının eğitim bilimi giderleri özellikle girmek üzere başka ihtiyaçlarının karşılanması noktasında sülale ekonomisine müzaheret etmek amacıyla yevmi karşılığında tütün hasadı eden kadınlar, yılın 8 ayını tarlalarda fiilen geçiriyor.

Merkeze mecbur Harman köyüne çalışmaya mevrut 5 bala annesi Leyla Taş, kısaca 30 yıldır kötü tarlasında fiilen geçimini sağladığını söyledi. Duman toplamanın mütekait ayrımsız gelişim olduğunu belirten Taş, “Sabah erken saatte kalkıp eş işleri ve çocukların bakımını yaptıktan sonra periyot boyu tarlada esrar kırma ve desteleme işlemi yapıyoruz. Mayıs ayında tütün ekimini yapıyoruz ve ağustos ayında hasada başlıyoruz. Doğuda kadın tevessül etmek epey çokça zor. Eş hanımıyım, ilişkin eşime apotr oluyorum. Genelde bu işleri bütün kadınlar yapıyor. Evde temizliğimizi yapıyoruz, çocuklarımıza yemek hazırlayıp çıkıyoruz. Rical dayanabilen anlamaz bu işten. Karı eli alışmış olduğu amacıyla daima kadınlar yaman topluyor. Ekmek parası girmek ve aileme ulama temin etmek için kestirmece 30 yıldır bu işi yapıyorum. Yılda 8 ay çalışıyoruz” dedi.

Üç yavru annesi Semiha Yavru birlikte, aldatmak parası amacıyla çalıştıklarını belirterek, “Eşlerimize yardımcı oluyoruz. Çocuklarımızın geleceği için da olsa sınırlanmış çalışıyoruz. Bambaşka mesleğimiz bulunmayan ve apayrı uyuşma kaynağımız yok. Gelip yaman tarlasında akşama büyüklüğünde çalışarak geçimimizi sağlamak zorundayız” diyerek konuştu. – MUŞShare: