Müzisyen aile 88 yıllık konakta hayatlarını sürdürüyor

Gümüşhane’bile güçlü Osman ve Seniha Aktürk çifti 88 almanak konakta müzikle gelişigüzel yaşamlarını sürdürüyor.

Kentin Bağlarbaşı mahallesinde hayatlarını sürdüren 76 yaşındaki Osman Aktürk ve 70 yaşındaki Seniha Aktürk, 1934 yılında Osman Aktürk’ün babası vasıtasıyla nesir edilen 88 yıllık tarihi konakta yaşıyor. Babası kabilinden kendisi de müzikçi olan ve İstanbul Vefa Lisesi mezunu olan Osman Aktürk, akordiyon, hayatiyet, bağlama, gitar, darbuka, erganun kabil bir nice müzik aletini çalıyor. Müzisyenliğin babasından kendisine miras kaldığını rapor fail Osman Aktürk, özlük çocuğunun ayrıca torununun bile müzikçi olduğunu söyleyerek, müzisyenliğin ailelerinde anane olduğunu belirtiyor.

“Hayatım boyunca müzikle uğraştım”

Hayatı boyunca müzikle uğraştığını belirten Osman Aktürk (76), “Bu konağı babam yaptırdı 1934 yılında. Şu anda 88 yaşında bu han. Babamın arabası vardı o zamanlar Babam de cıvıltı çalardı, ben hayatım süresince müzikle uğraştım. Ortaokulda bile, lisede birlikte üste orkestram vardı düğünler yapardık biz. Şu anda köle akordeon var, cıvıltı var, putrel var, gitar var, darbuka var, erganun var. Düğünlerimizde bunların çabukça dakikasında hepsini çalardık. Ancak şu dakika orkestralar çoğaldı seçkin düğünde bir orkestra var. Tığ dahi daha çok bu işleri bıraktık zaten amma evde canımız sıkıldığında elimize alıp gene tabi ki müzikle uğraşıyoruz. Bu konağı fail mühendis Moskof’muş, o zaman buralarda Rumlar yaşıyorlarmış. Babam Moskof mimara buranın projesini çizdirmiş hatta. Ortaokuldayken İstanbul’da mızıka ile müziğe başladım. Benim kardeşlerim dahi müzikle uğraşırdı hassaten ölen ayrımsız ablam vardı o de müzikle uğraşıyordu. Oğlum şu anda müzikçi, müzik öğretmeni elhak. Londra’üstelik tıpkı torunum var çok zeki tıpkı kızımız ilahî piyano çalıyor, sesi bile çok birinci sınıf o de müzikçi” dedi.

“Balkona menfaat akordeon çalardı, derdim ki bu çocuk hangi iyice çalıyor”

Eşi Osman Aktürk’ü balkonda akordeon çalarken gördüğünü ve etkilendiğini anlatan Seniha Aktürk (70), “Balkona yarar akordiyon çalardı, derdim ki bu bala hangi domuzuna çalıyor. Bütün dinliyordu. Haddinden Fazla güzelce çalıyordu, o zamanlar henüz iyice çalıyordu. Ego bu konağa 1966 yılında geldim, o yıl merhum kayınvalidem geldi beraber İstanbul’a gittik. Elan lisede okuyordu. Orada 1 buçuk sene kaldık. Sonra geldik sarıklı sınavlarına girdi kazandı ve öyle devam ettik. Bahtiyar oluyorum çaldığı antlaşma, hakeza diyorum ki cümle burada toplansa dahi dinleseler diyorum. Hoşuma gidiyor. Punt buldukça çalıyor.” diye konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: