Nazır Aristokrat Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere eşlik edip halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Lice ilçesinde antika çağda yerleşme yeri adına mergup Bırkleyn Mağaraları’nda DÜRÜST Tümen Diyarbakır Deneyimsizlik Kollarının düzenlediği “Lice Bilgisizlik Buluşması” programına katıldı. Soylu, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin yıllık tıpkı tarihten, Iri İskender’in konakladığı ve kişi işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların şişman zenginlik olduğunu söyledi.

Haddinden Fazla ruhlu ve zengin ayrımsız medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Soylu, ” Malazgirt’in hikayesi gerçekte bu Küçük Asya’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Anadolu topraklarına girişin hikayesi üstelik on paralık unutmayın ki tıpkı bağlantı ve muadele hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu bulutsuz tanıdıkları ve birbirleriyle beraber haddizatında küffara karşı alay malay oldukları, bire bir değeri taşıdıkları, tıpkı anlayışı taşıdıkları, sözde iki kardeşin kucaklaşması üzere bize bu toprakları az yapmalarının ihtimal üstelik sunu balaban nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin imdi daha enerjik kullanılabilecek bire bir noktaya getirileceğini bildiren Soylu, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna hazır olduğunu anlattı. Icra Vekili bir açıklık halay çekici vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere eşlik etti. O anlar kameralara bile yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ DERMANSIZ EDİYOR”

Yıldırı örgütü PKK’ya çok bahis söylediğini anlatım fail Soylu, “Çokça dahi meze söylemeye devam ediyorum. Amma PKK, yıldırı örgütünün benim laflarımdan etkilendiği yer majör cümleler PKK hoppadak ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, ayrımsız zamanda tıpkısı kültürel terörizmle, kültürünü birlikte bitkin etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, eş ilişkilerimizi, temel-cet duygularımızı, yandaki ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, herhangi bir birini dağınık ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini amma bir değer ödediğini anlatan Soylu, kıymet adına ahlakını ve evveli konusunda titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Icra Vekili Aristokrat, şöyle devam etti: “Şimdi tıpkı sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun amacıyla dahi bazen kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak üzere. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i tağyir etmek amacıyla. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve hep değerlerimizi esas itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek üzere. karşı karşıya kaldığımız durum budur. Son 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar on paralık türe etmediği tıpkı parantezle karşı karşıya kaldı. Parantez diyorum. Çünkü tığ bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Daha sonraları Bakan Soylu Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu konusunda Aristokrat, “Haddinden Fazla ayrıntılı yıllar yıldırı örgütünün maalesef hakimiyetinde mağaralar olarak artmış. Cenabıhak razı olsun düzenlilik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle aha kâffesi demin birer turizm destinasyonu tarihsel destinasyon olmaya aday. Heybetli aynı düzlük.” ifadelerini kullandı.

Bakan Aristokrat’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde YANLIŞSIZ Fırka Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Şanlı İhsan Su, İl Güven Müdürü Fatih Kayaç, DÜRÜST Tümen MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, Genel Dalan Kadın Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı Muhammet Kutsi Vazıh, Bitirmiş Toprak Komutanı Tümgeneral Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Intikal Etmek bile eşlik etti.Share: