NAZIR ERSOY FIREZ YOLU FESTİVALLERİNİN AMACI HALKI EKIN VE SANATLA HIZLI BULUŞTURMAK

BEYOĞLU Firez Yolu Festivali, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla başladı. Nazır Ersoy Kültür Yolu Festivallerinin asli amacı halkımıza ekin ve sanatla haddinden fazla elan hızlı ve abat benzeri şekilde buluşmasını ulaşmak. Ama sonrasında dahi düzenlendiği şehirlerin hars ve hanek faaliyetleriyle tanıtım yüzü almak. Bildirme etkili şekilde başta Türkiye’üstelik, sonradan dünyada tanıtımını bulmak dedi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya doğmak amacıyla beş şehirde planlı ‘Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin geçmiş rotası olan ‘Beyoğlu Firez Yolu Festivali’ zaman başladı. 1-24 Teşrinievvel tarihleri arasında devam edecek olan curcuna, tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara, sergilerden sohbetlere gündüzden geceye uzanan binden fazla etkinliğe hayalet olacak. AKM’den Galataport İstanbul’a uzanan 4,1 kilometrelik aynı rotayı kapsayan festivalin memleket gününde Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açılan sergi ve danışma merkezlerini tabanvay görüşme etti. Saat 12.00’dahi AKM’da düzenlenen fotomaroton etkinliğine katılan Ersoy, ışık severler ile aynı araya geldi. Peşi Sıra Kırk Kapılı Görüş Günümüz Sanatçıları Sergileri 40. Yılı Sergisi’ni konuşma ederek bilgi aldı. Işporta çıkışında Beyoğlu’nda esnafla ayrımsız müddet dostça eden Ersoy, programının tıpkısı başka durağı olan Münezzeh Galata’daki sahnede 90’lar Sergisini musahabe etti. Elan bilahare Pera Müzesi’nde Kesişen Dünyalar, Osman Hamdi Mir, Ağırlık ve Aykırı Sanatı Sergilerini gezerek, hikmet aldı. Beyoğlu Belediyesi İstiklal Konuşma Galerisinde 19. Asır Yazar, Seyyah ve Sanatçılarının Gözünden Sergisi açılışına katıldı. Elan sonra Galata Mevlihanesi’ne mülakat eden Ersoy, Galataport’ta basın mensuplarına Osmanlı Lokumu ikram etti. Bakan Ersoy’un son durağı ise Duvarları sürümü olmak Enstalasyon Sergisi oldu.

Festivale seçkin geçen ahit daha çok katılımın olduğunu belirten Mehmet Nuri Ersoy, Biliyorsunuz Beyoğlu Ekin ve Festivali sabık yıl Türkiye Firez ve Festivalleri ilki yerine başladı ve çokça da kudretli ve enerjik başladığı için yayma kararı alındı. Gayrı kentlerimize üstelik ilham kaynağı oldu. Zaman üçüncüsünü tevessül verdik. Bizi sevindiren bekçi herhangi bir sabık zaman elan çok katılımın olması ve ilk başta vekâlet binalarında nezaret etkinlikleriyle başlamıştı. Ama herhangi bir seferinde özel musahabe kurumları daha aşkın demet gösteriyor, henüz fazla katılma gerçekleştiriyor. Rota algısı bile haddinden fazla sunturlu oturmuş. Bu yıl onu bile ayırt ediyoruz. Rota üstünde ego geziyorum. İlk başladığımızdaki festivalle kıyasladığınızda hususi tekellüm kurumlarının bu rota üzerine taşınmaya başladığını ayırt ettim. Filhakika asli amacımız buydu. Mecmu istediğimiz şekilde gidiyor. Üç haftalık tıpkısı firez yolu festivali olacak ama sonrasında de sene süresince ekin ve sanatın rotası olarak hem İstanbulluların hem Türk halkının dikkatini calip bir rota oluşacak. Dizge İstanbul’a geldiği devir firez ve sanatla sunu rahat arz çabuk buluşacağı noktanın bu rota üzerindeki işletmeler kurumlar olacağının farkına vardık. Bu de bizi çok haddinden fazla sevindiriyor. Biliyorsunuz firez yolu festivallerinin birincil amacı halkımıza kültür ve sanatla çokça elan acul ve şen tıpkısı şekilde buluşmasını temin etmek. Amma sonrasında de düzenlendiği şehirlerin hars ve konferans faaliyetleriyle tanıtım yüzü tutmak. Yeryüzü canlı şekilde başta Türkiye’bile, bilahare dünyada tanıtımını tedarik etmek. Siz hars ve sanatınızla elhak rakip ülkelerle ayrıştığımız dideban oluyor. Siz kültür ve sanatınızı ne kadar yukarı taşıyabilirseniz hangi kadar farkındalığını yaratabilirseniz o büyüklüğünde acul şekilde tıpkı turizm aracı açısından rakiplerinizden ayrışıyorsunuz dedi.

Share: