Nazır Karaismailoğlu: Gebze OSB-Darıca Kenar metrosu tünel kazıları 18 ayda bitirildi

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Gebze OSB-Darıca Deniz Boyu Yer Altı Treni Hattı’mızda 2 TBM ile başlattığımız 6 bin 830 metrelik TBM kazılarını, geceli gündüzlü çalışmayla 18 kamer üzere rekor sürede bitirdik.” ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, yaptığı bağlanmış açıklamada, Türkiye genelinde 12 ilde bütün 811,4 kilometre şehir içi raylı dizge hattının hizmet verdiğini, bunun 312,2 kilometresinin Bakanlıkça işletildiğin kaydetti.

Bakanlık yoluyla yapımı sürdürülen 11 proje bulunduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, mecmu 147,3 kilometre uzunluğunda raylı herkes hattında inşaatın bitmeme ettiğini belirtti.

Bu projelerden birinin üstelik Gebze OSB-Darıca Kenar Metro Hattı olduğunu anlatım fail Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“14 Haziran 2021’birlikte Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı’mızda 2 TBM ile başlattığımız 6 bin 830 metrelik TBM kazılarını, gece gündüz çalışmayla 18 ay üzere rekor sürede bitirdik. Hattımızda 15,4 kilometre uzunluğundaki tünel kazılarını tamamladık. Proje ile Gebze Kombinasyon Sanayi Bölgesi ve Gebze-Darıca ilçeleri arasındaki yağız yolu bağlantısına almaşık bire bir tercih oluşturarak muvasala ağını geliştireceğiz. Metro hattı, Gebze Gar İstasyonu ile Marmaray’ın Gebze İstasyonu’na ve Adliye İstasyonu ile Sabiha Gökçen Metro Hattı’na entegre olacaktır.”

Hesaplı alacak 2,7 bilyon avro olacak

Karaismiloğlu, ulaşımın acul, konforlu ve güvenli olmasının beraberinde ekonomiye de ulama sağlayacağının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Metro hattının tamamlanmasıyla 2022-2047 yılları arasındaki esmer yolu bakım ve işletme ateşçi 356 milyon avro, trafik kazalarının engellenmesi sonucu elde edilen vergi 7,5 milyon ekü, haricî kâr (albeni kirliliği, abuhava değişikliği, gürültü, huy ve yeşil arazi maliyeti, biyolojik yelpaze, toprak ve akarsu kirliliği) 9,5 milyon ekü, antlaşma ateşçi 2,3 bilyon avro koyulmak üzere yer altı treni hattının 25 almanak vizyonda hep kazançlı ateşçi 2,7 milyar ekü olacak. Ayrıca kullanılacak trenlere da yüzde 60 yerlilik şartı getirirken, trenler tüm sürücüsüz olarak modern teknolojiye makul tasarlanacak. Ayrıca uyuşma kapsamında, OSB İstasyonu’nun kısaca 1 kilometre kuzeyinde, bütün 92 bin 984 metrekare düzlük üstünde 17 metro aracı kapasiteli antrepo ve bakım alanı birlikte nesir ediliyor.”

“Verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz”

Son bire bir yılda mega projelerin açılışına imza attıklarını tamlayan Karaismailoğlu, ” Çanakkale Köprüsü, Rize-Artvin Hava Meydanı, Pendik-Sabiha Gökçen Yer Altı Treni Hattı, Gaziray, Eğiste Viyadüğü kabilinden henüz birçok dev projelerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Verdiğimiz sözleri birer birer adına getiriyoruz, getirmeye üstelik devam edeceğiz. 2023 yılı ise Cumhuriyet’imizin 100. yapılış yıl dönümü olmasının birlikte 20 senedir inşa ettiğimiz dev eserlerle Türkiye’mizin geleceğinin, Türkiye Yüzyılı’nın meni fişeği olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: