Nazır Karaismailoğlu, yazdığı mektupla İsviçre’de birinci olan Esra Sümeyye Öz’ü kabul etti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Dünya El Birliği (Universal Postal Union-UPU) marifetiyle İsviçre’de düzenlenen mektup çeper yarışmasında bir numara seçilen Esra Sümeyye Sili’ü kabul etti.

PTT’nin üyesi olduğu UPU marifetiyle gelişigüzel sene gençler amacıyla planlı betik çit yarışmasını bu yıl Bingöl’den katılan Esra Sümeyye Öz kazandı.

Salt’ü Eriştirme ve Altyapı Bakanlığındaki makamında kabul eden Karaismailoğlu, konuğuyla sürece ilgili değerlendirmede bulundu. Mektubun hikayesini dinleyen Karaismailoğlu, Halis’ü başarısı dolayısıyla kutlama etti. Karaismailoğlu, “Sümeyye bizi çok gururlandırdı, sevindirdi, inşallah bu başarıları devam edecek.” dedi.

İsviçre’den birincilik ödülüyle dönen Esra Sümeyye Öz de bu sene 51’incisi düzenlenen yarışmanın temasının “Deli Dolu Birine İklim Krizi Için Neden ve Elbette Harekete Geçilmesi Gerektiğini Anlatan Tıpkısı Kitap Yaz” namına belirlendiğini belirterek, “Benim önce öğretmenim annem. O yüzden benim amacıyla en faal dirilik annemdir. Mektubumu ona hitaben yazdım.” diyerek konuştu.

“Aynı esas bire bir evladı, bir enik tıpkı toplumu değiştirir”

Acun genelinde 9-15 yaşındaki gençlerin katıldığı yarışmada PTT Arsıulusal İlişkiler Ofis Başkanlığı personelinden oluşan yarkurul üyelerince Türkiye genelinde 110 kitap arasında dereceye giren önceki 3 kitap belirlenmişti. Bir Numara eserin tercümesi ise Fransızca’ya çevrilerek UPU Arsıulusal Büroya iletildi.

UPU gözetiminde birlikte birinciliğe müstahak görülen Öz’e, değerli madalya ve sertifika verildi.

Halis’ün mektubundan kâh bölümler, UPU binasında bugüne kadar yarışmayı kazanan mektupların sergilendiği bölüme asıldı.

Söz konusu belgede mektubun şu bölümleri düz aldı:

“Öğretmenim hareketli birine mektup yazarak iklim krizine özen çekmemi istedi. Bana göre dünyanın etkisi faziletli, genişlik kocaman varlığı annelerdir. Ana dünyayı şekillendirir, nesilleri eğitir, toplumları değiştirir. Tamam dünya annelerine görelik ve saygılarımla kabul etmek istiyorum. Canan anneler, iklim krizi hayatımızda onarılmayacak yaralar açmadan, vurdumduymaz dönüşü imkansız hasarlar bırakmadan bu yıkıma ‘Dur!’ demelisiniz. Siz annesiniz; temel, çoğaltır, doğurur, eğitir, öğretir, büyütür. Asıl var haysiyet, ana yaşatır. Sevgili anneler, unutmayınız kim tıpkı temel tıpkısı evladı, bir enik tıpkısı toplumu değiştirir ve etkiler. Annelerin dirim tarzı, evlatlarının yaşam tarzını belirler. Anneler geleceğe alnaç çizer.”

Kabule, Münezzeh’ün ana ve babası ile PTT Genel Müdürü Hakan Gülten dahi katıldı.

Share: