Nazır Kirişci: 48 İlde 3 Milyon Dekara Mümasil Mezru Düz Katıksız Afetlerden Zıt Etkilendi

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, bu sene 48 ilde 3 milyon dekara yakın mezru alanın tabii afetlerden zıt etkilendiğini açıkladı. Kirişci, saf afetlerden etkilenen çiftçilerin Ekincilik Bankası ve Ekincilik Itimat Kooperatifi borçlarının ertelenebildiğini ya üstelik taksitlendirilebildiğini belirtti.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, saf afetlerden engel gören üreticilerin yaşadığı mağduriyeti Meclis gündemine taşıdı. Gürer, konuya ilgilendiren, Ünite Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

3 MİLYON DEKARA YAKIN KAYRAN DOĞAL AFETLERDEN ETKİLENDİ

Gürer’in önergesine karşılık veren Nazır Vahit Kirişci, bu yılın mart ve haziran ayları beyninde meydana gelen kırcı, baskın, su baskını kadar afetlerden, 48 ildeki 2 milyon 907 bin 974 dekar nebati istihsal alanının etkilenmeni belirtti.

TARSİM SİGORTASI OLANLARIN ZARARI KARŞILANDI

Bakan Kirişci, tarım sigortası yaptıran çiftçilerin zararlarının, Ekincilik Sigortaları Havuzu (TARSİM) eksperleri tarafından sahada yapılan hasar belirleme çalışmalarının tamamlanmasının arkası sıra TARSİM yoluyla tazmin edildiğini bildirdi.

Kirişci, çiftçilere kullandırılan kredilere laf ürünlerin yahut varlıkların 1 Eş 2020 ve 31 Ara 2023 tarihleri beyninde tabii afetlerden etkilendiğinin tayin edilmesi halinde, çiftçilerin Kültür Bankası ve Ekincilik Itimat Kooperatifleri’ne olan emniyet borçlarının ertelenebileceğine yahut taksitlendirilebileceğine ilgi çekti.

“ÇKS’YE KAYITLI OLMAYAN ÇİFTÇİ TARSİM’DEN FAYDALANAMIYOR”

Ömer Fethi Gürer ise konuya ilgili bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Toptan istinas ile değişen mevsim şartları tarımı direkt etkilemektedir. Ekincilik ve Orman Bakanı’na verdiğim soru önergesinde Nazır, bu yılın mart ve haziran ayları arasındaki üç maaş dönemde 2 milyon 908 bin dekar arazide uymazlık oluştuğunu bildirdi. Bunun önüne geçilebilmesi amacıyla ilmî ve meteorolojik verilerle daha ilkin önlemler almak gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde dahi Niğde’bile elmalara nazik zarar veren yayın kaybı oluştu, bununla ilişkin desteklerin artırılması gerekiyor. Çiftçiler, ÇKS’ye (Çifti Kayıt Sistemi) kayıtlı olmadığı amacıyla, TARSİM’e bile kayıtlı olmadığı için bindi birlikte alamıyor. Beis gören birlik çiftçilerin zararları Cumhur Reisi ödeneği ile ödenmelidir.”Share: