Nazır Kirişci, Sakarya Zaferi’nin 101. yılı etkinliğinde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, İstiklal Harbi’nin şanlı dönüm noktalarından biri olan Sakarya Zaferi’nin, Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan yolda Türk milletine maneviyat ve alçak verdiğini belirterek, “Arsıulusal alanda Meclisimizin itibarını yükselten Sakarya Zaferi, bağımsızlığın ve nihai zaferin habercisi olmuştur.” dedi.

Kirişci, Sakarya Zaferi’nin 101. yılı nedeniyle Polatlı-Duatepe’de planlı tebrik kartı programında konuştu.

Sakarya Meydan Muharebesi ile dipdiri benzeri Türk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin doğduğunu dile getiren Kirişci, “Temmuz ayında Sakarya’nın doğusuna kırılmak zorunda küsurat ordumuz, milletimizin büyük desteği ile güdük sürede yeniden toparlanmıştır. Başkomutan Gazi Mustafa Kemal’in dahi komutayı ele almasıyla 1 kamer içerisinde antagonist baştan Sakarya’nın batısına atılmıştır. Milli Mücadele’nin en eleştiri safhasında kazanılan bu zaferle Meclisimizin bulunduğu Ankara’mızı tehdit eden düşman saldırısının önüne geçilmiştir.” ifadesini kullandı.

Kirişci, Sakarya Meydan Savaşı’nin, mütehammil haddinden fazla yönüyle ve çokça şanlı sonuçlarıyla tarihte eskimemiş ayrımsız dönemin müjdecisi olduğuna meni ederek, söz konusu muharebeyle sonuna büyüklüğünde mühim savunma yapılırken kazanılan utku sonrası mühim taarruza geçildiğini ve 1922’birlikte stabil zaferle sonuçlanan Başkomutan Meydan Savaşı’hangi giden yolun açıldığını anlattı.

Bakan Kirişci, “Çaldağı’nda, Beştepe’de, Karlıtepe’üstelik, Duatepe’birlikte, Mangal Dağı’nda ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak’ diye başlayan İstiklal Marşı’mıza ilham veren kahramanlarımız, Polatlı- Tembel hattında verdikleri iri uğraş ile isimlerini, tarihe cesaretleri ve kanlarıyla kazımışlardır.” diye niteleyerek konuştu.

Kardeşlik vurgusu

Milli Mücadele’nin adeta son kalesi olan Polatlı-Tembel hattında kazanılan zaferin hikayesinin nesilden nesle aktarılarak İstiklal Harbi’nin ne şartlarda ve ne büyük fedakarlıklarla kazanıldığının unutturulmaması gerektiğini tamlayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Bu vatan toprağında, o kahramanlar sayesinde özgürcesine yaşadığımızı, ülkemizin temas karışının kanla kazanıldığını seçme fırsatta hatırlamalıyız. İstiklal Harbi’mizin majör dönüm noktalarından biri olan Sakarya Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti’hangi uzanan yolda milletimize maneviyat ve ağır vermiştir. Uluslararası alanda Meclisimizin itibarını yükselten Sakarya Zaferi, bağımsızlığın ve sonuncu zaferin habercisi olmuştur. Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, altında yatan binlerce şehidimizin bizlere emanetidir. Oylumlu milletimiz yeryüzü bunaltıcı zorlukları, ilişki, muadele ve kardeşlikle aşmıştır. Yeryüzü iyicene zaferleri el birliği ruhuyla kazanmıştır. Bin yılı çok süredir devam fail kardeşliğimizi zedeleme noktasında tek kimseye okazyon vermeyiz. Elan hayatlarının baharında, vatan savunmasına koşan bir Diyarbakırlı ile İzmirliyi, Adanalı ile Edirneliyi buluşturan, beraberinde şahadete kavuşturan bizim beraberlik ruhumuzdur, yurt sevdasıdır.”

Kirişci, şehitlerin yer altındaki naaşlarının, “Biz birlikte mücadele ettik. Birlikte şehit düştük.” mesajı verdiğine işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu mirası, acun durdukça bu topraklarda yaşatacağız. Tığ, bu topraklarda 1000 yılı aşkın süredir beraberlik hukukuyla yaşamış, çabucak bu coğrafya üzere değil mecmu acun için hazar ve kardeşliğin sembolü ergin tıpkı milletiz. Kişi topraklarımızda ve dünya coğrafyasında insanların rahat yaşamasını istiyoruz. Ancak bugün üstünde bulunduğumuz bu toprakları, Küçük Asya insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla bir vakitler nasıl canımız pahasına koruduysak, bunu tıpkısı sefer daha yapmaktan katiyen çekinmeyeceğimizi herkesin bilmesini isterim.”

“Türkiye’nin global bire bir çetin olduğu yıpranmamış tıpkı döneme hamle atıyoruz”

Tarihteki destansı direnişlerden birisinin bile 15 Temmuz 2016’dahi çarpış girişiminde bulunan hainlere alın gerçekleştirilen topyekun uğraş olduğunu belirten Kirişci, 15 Temmuz’un Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan etrafında kenetlenen 7’den 70’e cümle milletin zaferi olduğunu vurguladı.

Kirişci, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girildiğine dikkati çekerek, şunları aktardı:

“2023 ile başlayan dolaşma ‘Türkiye yüzyılı’dır. Türkiye’nin sözü dinlenen, bölgesel değil toptan bir ağır sıklet olduğu yeni ayrımsız döneme etap atıyoruz. 2053 hedeflerimize makul, sağlam ve canlı adımlarla ilerlerken, Reisicumhur’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde rastgele alanda yakaladığımız ivmeyle ülkemizi layık olduğu yere taşıyacağız.”

Kirişci şehitlikler karşı vukuf verdi

Sakarya Meydan Savaşı’nin, Türk milleti üzere aynı ahiret yolculuğu kalım savaşı olduğunun altını çizen Kirişci, Atatürk vasıtasıyla “Sakarya Melhame-i Kübrası” yani “çağ gölü, içki deryası” namına tanımlanan mukaddes toprakların, binlerce şehidin kanıyla sulandığını söyledi.

Kirişci, bölgenin Vekâlet vasıtasıyla da 2015’te “milli park” statüsü ile himaye altına alındığına dikkati çekerek, şu bilgileri paylaştı:

“Burada, Bakanlığımız aracılığıyla tarihi dokuyu sunu mebzul şekilde yansıtan tensikat gerçekleştirilmiştir. Sakarya Meydan Savaşı Tarihi Milli Parkı’mızda 2014 yılından itibaren milli park yeri yerey araştırı çalışmaları ile olası kaybolma şehitlikleri belirleme ettik. Jeoradar sistem ile 283 bin 148 metrekarelik alanı tarayarak ilmî veriler eşliğinde kestirmece 153 şehitlik ve 4 bin zayi şehidimizin izlerine ulaştık. Bu alanların bir kısmında, şehitlerimizin ermiş hatıralarına akıllıca anıtsal şehitlikler yaptık. Sakarya 12. Ekip Şehitliği, Korluk Dağı Şehitliği, Eskipolatlı Şehitliği, Kışlahastanesi Şehitliği, İkiztepeler Şehitliği, Evliyafakı Şehitliği tespiti yapılıp diriltme edilen anıtsal şehitliklerimizdir. Ayrıca esasen arazi çalışmaları ile 121 kilometrelik esirgeme ve mahal hattı tayin edilip sayısal ayla getirilmiştir.”

Halide Yazar Adıvar’ın üstelik bulunduğu “Yunan Mezalimini Araştırı Komisyonu” vasıtasıyla 1 hafta süresince beğenilen Sakarya Köyü’ndeki lüp Halide Yazar Adıvar ve Eş Kahramanlar Müzesi’hangi dönüştürüldüğünü anımsatan Kirişci, böylecene Milli Mücadele’ye katkıda bulunmuş kadınların dahi onurlandırıldığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Polatlı Kartaltepe ve Haymana Korluk Dağı bölümünde, Sakarya Meydan Savaşı’ndeki şehit sayısı kadar, yani 5 bin 713 ağaç dikilerek 100. Yıl Anı Ormanı oluşturulduğunu belirterek, “imdi dahi bu mübarek toprakları koruyup gelecek nesillere aktarma etmek amacıyla çalışmaya, gayret göstermeye devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

“Biz bu aziz millete, bu devlete inanıyoruz ve güveniyoruz”

Güzeşte hafta Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’a ziyarette bulunduklarını anımsatan Kirişci, 3 ülkenin yetkililerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yakıt ve gaz akışının kesintiye uğratılmaması için ilişik ülkelere ricada bulunmasını dilek ettiklerini aktardı.

Birim Kirişci, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Ego buradan seçme politik ayrım yapmaksızın bu ülkenin kamu evlatlarına sesleniyorum. Bu mevki zaman birtakım teessürat yaşıyor kabil amma unutmayalım ki biz ne müşkülat gördük, ne cefalar çektik. Tığ inandığımız üzere güçlüyüz. Tığ bu aziz millete, bu devlete inanıyoruz ve güveniyoruz. Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi sürekli kılsın. Bittabi bu çeşit savaşların yaşanmasını istemiyoruz. Rusya- Ukrayna savaşı esnasında, başlangıcında Sayın Cumhur Reisi’mızın duruşu nasıl acun barışına yardım bulmak noktasında ise bizler bile yine kavim adına dünyanın barıştan yana ayrımsız tercihte bulunmasını değme çekişme içerisinde olmamasını istem ederiz. Amma gerektiğinde dahi biz bu savaştan asla kaçmayız, karşılık vermeyiz.”

Öte yandan Milli Savunma Üniversitesinden Miralay Erdemli Bey da Sakarya Meydan Muharebesi ile ilişik bilgelik verdi.

Share: