Nesli nâr altındaki tepeli tarla kuşu pelikanlar Aktaş’ta üreyip Çıldır’da besleniyor

Dünya genelinde soyu tükenme tehlikesi altında mevcut tepeli tarla kuşu pelikanlar, Ardahan’daki Lüle Taşı Gölü’nde üreyip Çıldır Gölü’nde rızık ihtiyaçlarını karşılıyor.

Acun Tabiat ve Natürel Kaynakları Himaye Birliğince “Soyu ciddi seviyede azalan çeşitler” ortada gösterilen tepeli pelikanlar, Türkiye’nin Gürcistan sınırında bulunan Ardahan’daki Denizköpüğü Gölü’nde üreyip yaşıyor.

Bu gölde beslenme sorunu aktif pelikanlar, kumanya ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla temas dönme tahminî 11 kilometre uzaktaki Çıldır Gölü’ne angıç çırpıyor.

Bilimsel adı Pelecanus crispus olan ve soyu seçme güzeşte dolaşma mütenakıs tepeli tarla kuşu pelikanlara bölgede ateş parçası ayrıksı çeşitler de zevcelik ediyor.

Dünyada ornitoloji açısından berenarı koskocaman olan ve melez hayatı fotoğrafçılarının ilgisini çeken pelikanlar, sabahın önce ışıklarıyla Çıldır Gölü’ndeki adalara mail alanlara konup beslendikten sonraları akşama doğru yeniden yuvalarına dönüyor.

KuzeyDoğa Derneği Haber Koordinatörü Emrah Güdücü, AA muhabirine, hele tepeli pelikanların ornitoloji açısından önem arz ettiğini söyledi.

Bu kuşların Ardahan’da görülmesinin toprak amacıyla balaban bire bir baylanlık olduğunu tabir fail Güdücü, Aktaş Gölü’nün Türkiye’birlikte tepeli pelikanların ürediği nadir yerlerden biri olduğunu dile getirdi.

Patal’ın yanı sıra Şarki Anadolu’nun arz nazik ikinci gölü olan Çıldır Gölü’nün bu kuşlar açısından eke olduğunu anlatan Sürücü, “Çıldır, bu pelikanlar amacıyla çokça heybetli benzeri dideban. Eskişehir Taşı, çok aşağı ve sınır tıpkısı göl olduğu için rızık miktarı çokça fazla yok ve alelhusus göl üzerindeki iki sunum adada üreyen pelikanlar beslenmek üzere ahenktar kendisine Çıldır Gölü’ne geliyor.” diye niteleyerek konuştu.Share: