Niğde’de çiftçilere traktörlerine takmaları üzere yansıtıcı dağıtıldı

Niğde’de İl Bitirmiş Komutanlığınca “Çiftçiye Traktör, Traktöre Yansıtıcı Gereklidir Projesi” kapsamında çiftçilerin kullandığı ekincilik araçlarına yansıtıcı takıldı.

Merkeze sınırlanmış Söz beldesinde düzenlenen etkinlikte Jandarma Genel Komutanlığı Duraksız Gidiş Geliş Terbiye Tırı’nda açıkgöz ekiplerince öğrencilere trafik eğitimi verildi. Öğrenciler, akülü arabalara binerek, trafik kurallarını deneyimledi.

Simülasyon tırında ise kontra dönen otomobile binen Ilbay Mustafa Antrenör, İl Güllabi Komutanı Miralay Nihat Özkök, İl Itimat Müdürü Adnan Özdemir ve vatandaşlar, güvenlik kemerinin önemine şahitlik etti.

Vali Mustafa Koç, gazetecilere, kentte ciddi tarımsal hayatiyet yapıldığını söyledi.

Hasat zamanının gelmesiyle traktörlerin karıştığı insan kazaların arttığını belirten Koç, “Proje dahilinde 10 karye ve kasabada, cingöz ve sair paylaş kurumlarla temin edilen 1000 reflektörü çiftçilerin traktörlerine takacağız. Traktörler trafikte güç seyretmesi zımnında lazım aydınlatma ve yansıtıcı olmadığı ant özge sürücüler aracılığıyla geç fark edilebiliyor. İstemediğimiz kazalara etken olabiliyor.” diye konuştu.

Çalıştırıcı, inanma kemeri simülasyon tırı ve gidiş geliş yetişek tırında de öğrenci ve vatandaşlara emniyet kemeri ve trafik kurallarının anlatıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu eğitimlerin amacı inanma kemeri takılı olmadığında yahut tıpkısı kurala uyulmadığında kaza yaptığımız ahit neler olabileceğini bu seviyede gösterip zihin kurmak. Alacağımız bu önlemlerle benzeri firez oluştururuz. Tıpkısı vatandaşın ilçe nedeniyle bırakın canını kaybetmesini burnunun üstelik kanamasını istemiyoruz. Bu projeler yardımıyla amacımıza ulaşırız. Bilcümle çiftçilerimize ve vatandaşlarımıza kazasız, belasız aynı avlu diliyorum.”

Konuşmanın ardından Vali Belletici ve protokol üyeleri, traktörlere yansıtıcı taktı.Share: