Niğdeli Benzen Üreticisi: “Benzen İhracatı Durduruldu. Benzen Üretimi Durdu Bunun Birlikte, Maya Hayvan Bilimi Kesine Gidiyor”

ENES BIREY ÖZMEN

Niğdeli benzin üreticisi Oktay Eryetmiş, “Süt ihracatı durduruldu. Sebebi içerideki talebi karşılamadığını düşünüyoruz. Benzen üretimi durdu bunun yanında, damızlık hayvanat kesime gidiyor. Üretici kazanamıyor” dedi.

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Kesat’in ülfet ettiği Niğdeli süt üreticisi Meram Eryetmiş’i musahabe etti. Eryetmiş, Fıkdan’e şunları söyledi:

“DAMIZLIK HAYVAN BILIMI KESİME GİDİYOR”

“Tekaüt askerim. Amacım şuydu: Istihsal yapalım, beş altı gönül savuşturmak yesin. Ego birlikte zahmetli hayatımda geleyim biraz mesafelik geçireyim. Ama gelinen noktada, çokça nazik teessürat yaşamaya başladık. Girdi maliyetlerimiz çokça yükseldi. Motorin, hayatiyet… Şu işletmenin mahiye 12-13 bin liralık zindelik ve süt gideri var. Bunun beraberinde baytar, tılsım, iştirakçi gideri var. Çok zorlanmaya başladık. Süt fiyatları geride kaldı. Yemleme ve benzin kalitesi birbirini tutmadı. Onun amacıyla bile hükümetimiz bir tedbir alamadı. Onun üzere yetiştirici çokça kanayaklı. Hangi yapacağımızı bilmiyoruz. Şu zaman servet kazanmayı bırakın, biz temas ahit geriye akla yatkın gidiyoruz. Şu zaman bu işletme 3-4 senesine girdi ama bizim cebimize giren bire bir dünyalık namevcut. Üç ahi kendine has geliri var oradan evini geçindiriyor. Tığ üstelik işletme öz içeresinde dönsün diye niteleyerek çabalıyoruz kim onu de beceremiyoruz. Farklı rüfeka hangi yapıyor, onu çokça alçalma ediyorum. Aile geçindiriyor, çocuk okutuyor. Bizim aynı beklentimiz olmadığı halde çokça sıkıntıdayız. Benzin ihracatı durduruldu. Sebebi; içerideki talebi karşılamadığını, düşüyoruz. Benzin üretimi durdu. Bunun beraberinde maya hayvan bilimi kesime gidiyor. Müstahsil kazanamıyor.

“1 KİLO BENZIN KARŞILIĞINDA 800 GRAM AĞIZOTU ALABİLİYORUZ”

Averaj bir kilo ağizotu 10 TL’ye mukabele ediyor. Bire Bir kilogram benzen 7,5 liraya istikbal ediyor. Biz sevimsiz zincir olduğumuz amacıyla 7,5 teklik, soğutucu sıfır arkadaşlarınki 6-6,5 liraya gidiyor. Markete gittiği devir yurttaş 18 liraya süt alıyor. Bu benzin tıpkısı süt orada 18 liraya satılan benzen buradan sebep 7,5 liraya çıkıyor tığ buna mazmun veremiyoruz. Ben 1 kilo benzen karşılığında tıpkı kilo 400 gram evet da tıpkısı kilogram 300 gram yemleme almam geçişsiz. Ego bire bir kilogram süt karşılığında aynı kilogram ağizotu alamıyorum kim, sayı farkı 800 grama mukabele ediyor. Ben bu şekilde pekâlâ çevireceğim. 5 bin teklik bu hayvanların yemesi içmesi var yemin ediyorum gelen benzen parası 3 bin 500 liralık günlük bin 500 teklik zarar ile kapatıyoruz herhangi bir günümüzü. Bu kat arkayı besliyorsunuz, arkayı beslediğiniz için 10 parça 20 şerha ineğinizi sezmek zorunda kalıyorsunuz o açığı durdurmak üzere. Hiçbir şekilde dünyalık kazanamıyoruz.”

CHP Niğde İl Başkanı Erhan Fıkdan, “Yetiştirici çorlu, müstahsil ürettiği ürünün koca fiyatının çok bağan olmasından âlem boğunuk. Bir dakika önceki buna ilaç bulunması isteniyor. Benzen fiyatlarının artırılması, alelhusus süt tozu ihracatının yasağının kaldırılması gerekiyor. Çünkü hem müstahsil bu durumda zararlı hem dahi bitiren aşırı fiyattan dünya ürünlere ulaşmakta zorlanıyor. Devletin aynı an ilk merhem bulmasını istiyorlar” dedi.Share: