Oğuz Kaan Salıcı: Türkiye’de Çatışmalı Ortamın Sona Erdirilmesini Sağlamamız, Terörü Bitirmemiz Gerekiyor

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, partisinin Hakkari’deki üye ortaklık töreninde, ” Türkiye’birlikte çatışmalı ortamın sona erdirilmesini sağlamamız, terörü bitirmemiz gerekiyor. Köyüne okşamak isteyen yurttaşlarımızın de tamamının köyüne dönmesini sağlamamız gerekiyor” dedi.

Oğuz Kaan Salıcı, CHP’nin bugün Hakkari düzenlediği törende, partisine kullanılmamış katılan üyelere rozet taktı. Hakkari’birlikte CHP’ye bin kullanılmamış üyenin katıldığı öğrenildi. Salıcı, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye’yi düze takip etmek, normalleştirmek, zenginleştirmek amacıyla koca haklarına saygılı, demokratik, on paralık kimseyi dilinden, dininden, inancından, temelinden yağlık ayrıştırmayacağımız ayrımsız düzeni kuracağız” diye niteleyerek konuştu.

Salıcı, AKP iktidarının halkın iradesine korku duymadığını savunarak, “İnsanca ve adilane bir uyum yapmak, kayyumların olmaması emretmek. Vatandaşın verdiği oyun sandıktan değiştirmeden çıkması, kavim iradesinin değiştirmeden yansıması emreylemek. Bizim İstanbul’birlikte 31 Mart’ta kazandığımız seçimi 6 Mayıs’ta nakız fail ve yeniden seçime başvurmak zorunda kaldığımız düzenin ortadan kalkması girmek. Yurttaş uray başkanını seçmesine karşın ona mazbata verilmeyip adına kayyum atanması geçmek” dedi.

Ekonomik krizden Hakkari’nin üstelik etkilendiğini tamlayan Salıcı, “Gelirken başkanımızla konuştum, ‘Hakkari’bile etin kilosu 120 teklik. Tığ vaktiyle haricen almazdık. Tümce kendi etini, peynirini üretirdi’ dedi. Hayvancılık yapılabilen benzeri ilimizde da etin kilosu 120 liralara geldi” diye niteleyerek konuştu.

“Tığ, hakça bir düzeni kurmakta kararlıyız. Altılı Ganyan Masa ile bu arada kuracağız” diyen Salıcı, Altılı Masa’nın Türkiye’nin dağ gidişatına ‘dur’ diyeceğini vurguladı.

“TORUN HUSYE SAHİBİ OLDU, ONLARLA VAKİT GEÇİRMESİ GEREKİYOR”

Salıcı, Altılı Masa’nın belirleyeceği adayı Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacağını dile getirerek, “Tayyip Komutan yoruldu, dinlenmeye ihtiyacı var. Torun testis sahibi oldu, onlarla ayakyolu geçirmeye ihtiyacı var. Tayyip Mir’in yanındaki zevat üstelik Türkiye’yi aşağıya akla yatkın çekiyor, onların bile emekli olmaya ihtiyacı var” diye niteleyerek konuştu.

Salıcı, Hakkari’nin sınırda bire bir devlet olduğunu ve çizgi ticaretinin güçlendirilmesi gerektiğini kaydederek, “Eksen ticaretinin önünü anahtar düzenlemeleri yapacağız. Van üzere dahi Hakkari amacıyla dahi” dedi.

“TERÖRÜ BİTİRMEMİZ GEREKİYOR”

Salıcı, güvenlik gerekçesiyle boşaltılan köyler olduğunu anımsatarak, “Türkiye’birlikte çatışmalı ortamın sona erdirilmesini sağlamamız, terörü bitirmemiz gerekiyor. Köyüne göstermek talip yurttaşlarımızın dahi tamamının köyüne dönmesini sağlamamız gerekiyor” diyerek konuştu. Salıcı, iktidar olmaları halinde adilane bire bir akort kuracaklarını belirterek şunları söyledi:

“Muhammes Çete’nin mensupları, devletin kesesinden döviz üzerinden rastgele ay dirimsel elde edenler, bu düzenin değişmesini istemiyor. Kırat korumalı mevduatla bu arada tek çalışmadan bankadaki parayı dövize endeksli alan rantiye sınıfı bu düzenin değişmesini lüzumlu mi? İstemez. 5-10 maaş düz danışmanlar, bu uyum değişsin isterler mi? Adilane uyum isterler mi? İstemezler, çünkü onlar maaşlarını kaybedecekler. Bulgaristan’dan Türkiye’ye mevrut, Edirne’de aksata işleyen, kişi parası Türk lirasından altın arkaç geldiği için Bulgaristan vatandaşı, bu düzenin değişmesini lüzum mi? İstemez. Sen kişi ülkende yüklülük çekerken Suriye’den sığınmacı adına gelip ülkenin nüfusunun onda birini oluşturan Suriyeli, bu düzenin değişmesini lüzum mi? İstemez.

Biz, bu ülkenin vatandaşı olan bütün yurttaşlarımızla bu arada bu düzenin taraftarıyız. Bu düzenin değişmesi sizin, bizim çıkarımız, bu ülkenin geleceği için.”

Salıcı, Altılı Masa’bile seçme partinin ortak notları ortaya çıkardıklarını kaydederek, “Biz, Feyiz Partili kardeşlerimizi CHP’lileştirmeye çalışmıyoruz. İYİ Partili arkadaşlarımızı CHP’lileştirmeye çalışmıyor. Değişik partileriz amma eşsiz olan şey, ortaklıklarımızı nail olmak. Ayrışmak istersek bayağı amma tahakküm olan ortaklıklarımızı ortaya yakalamak” dedi.

“IŞTE GELDİK SINIRA, DAHA NEREYE GİTMEMİZİ İSTİYORSUNUZ”

Salıcı, Türkiye’nin seçkin yerine gittiklerini tabir ederek, “Bize bir zamanlar Tayyip As, ‘Doğuya gidemiyorsunuz’ diyordu. Tayyip Koca daha nereye gitmemizi istiyorsunuz, aha geldik sınıra. Elan, söyleyin, nereye gitmemizi istiyorsunuz, oraya birlikte gidelim” diye konuştu.

Salıcı, seçime hazır olduklarını açıklayarak, “İster bir zamanlar lüzumlu hâkim ister erken yapsınlar biz, sandıkların hepsine ehil çıkacağız. Sandığa giren görüş neyse onun çıkması amacıyla; adalet, saydamlık amacıyla elimizden geleni yapacağız. Tayyip Koca’i zahmetli etmeye var mısınız? Türe ve Kalkınma Partisi’ni kendine tartı akort vermesi üzere mugayeret olmaya göndereceğiz, o dahi önemli aynı görev” dedi.Share: