Okullarda çatı tahliye tatbikatı yapıldı

Bolu’da “13 Ekim Acun Kıran Risklerinin Azaltılması Günü” kapsamında okullarda eşzamanlı çatı tahliye tatbikatı gerçekleştirildi.

İl AFAD Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü marifetiyle düzenlenen manevra, kent genelindeki parçalanmamış okullarda saat 11.30’da sirenlerin çalmasıyla başladı.

Acil nitelik anında yapılması gerekenler için bilgilendirilen öğrenciler, sirenler sustuktan bilahare tehlikesiz şekilde sınıflarını boşaltma ederek okul bahçesinde toplandı.

Yoklama işleyen ekol görevlileri ve öğretmenler, kıran öncesinde, simultane ve sonrasında yapılması gerekenler için öğrencilere mufassal bilgelik verdi.

Tatbikatta, öğrencilerin “çök, kapanca, tutun” pozisyonunda bekleyip beklemediği, gözcü sarıklı ve ekol personelinin tehlikesiz boşaltma için akla yatkın yönlendirme yapıp yapmadığı, tahliyelerin acil sorti kapılarından yapılıp yapılmadığı, sınıfların boşaltılma şekilleri, öğretmenlerin koordineli akım edip edemedikleri, mektepli, hoca ve meslek personelinin toplanma alanında şüphesiz toplandığı kadar konular taharri edildi.

Share: