Ölçülü ve Doğu Karadeniz’de “19 Ilkgüz Gaziler Günü” törenleri

Trabzon, Cıvıl Cıvıl, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Haset dolayısıyla tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Reisi Misyon Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Yazıhane Başkanı Turist Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende konuşan Seyyar Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına bel ederek, “İnşallah bu memlekette bire bir elan savaşma olanaksız. Ama olursa birlikte 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Ordu

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda planlı tören, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kalaba Şubesi Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Delicesine ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Cıvıl Cıvıl Ofis Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Vali Sonel, günün mana ve önemini belirten müşavere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Gailesiz Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Kele ile başka protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün anlam ve önemini tamlayan müzakere yaptı.

Şehitler için Kur’an-ı Cömert okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgilendiren müzakere yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Şehremini Rahmi Kavi, İl Itimat Müdürü Nurettin Gökduman, İl Kurnaz Komutanı Uca Güngör, Martir ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Katarakt, gaziler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ile farklı ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmayan Zirve, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden rastgele kalem girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Şahika, “Bu nedenle aziz milletimiz, gündüz boyunca bağımsızlık ve istikbalinden katiyen ödün vermemiştir. Sunu zor şartlar altında dahi kutsal bildiği cemi değerlerine sahip çıkmıştır. Bu anlayışla debi fail kahramanlarımız, canından rahat, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarfiyat etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Albay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Itimat Müdürü Sinan Erge, İl Güllabi Komutanı Kurnaz Miralay Saika Hürmetkâr, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, gurur müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: