Ömer Fethi Gürer: Şeker Hastalığı Pancarı Aya Fiyatı Çiftçiyi Mutlu Etmedi

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, “Şeker Hastalığı pancarı taban fiyatı çiftçiyi mutlu etmedi. 50 lira aynı destekle bin 450 teklik taban fiyat, çiftçinin beklentisini karşılamadı. Çiftçinin beklentisi, bin 700 liralık civarında tıpkısı taban fiyattı. Ayrımsız yıl önce 93 bin olan şeker pancarındaki fellah sayısı, bu sene 78 bine düştü. Daima yerine ekinci sayısı azalıyor. Önümüzdeki süreçte, şeker fiyatlarının artması birlikte çiftçinin ilk teşrin yapmama riski de bu şekilde büyüyor” dedi.

Ömer Fethi Gürer, zaman yaptığı açıklamada, bin 450 liralık olarak açıklanan şeker hastalığı pancarı ayak tabanı fiyatının çiftçiyi mutlu etmediğini belirterek şunları söyledi:

“ŞEKER HASTALIĞI PANCARI AYA FİYATI ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETMEDİ”

“Şeker Hastalığı pancarı ayak tabanı fiyatı çiftçiyi mutlu etmedi. 50 lira ayrımsız destekle bin 450 liralık taban değer, çiftçinin beklentisini karşılamadı. Çiftçinin beklentisi, bin 700 teklik civarında bir aya fiyattı. Geçtiğimiz sene şekerin kilosu 5 lira 70 kuruştu, bugün özel fabrikaların şekerinin kilosu 26 lirayı esbak durumda. Özel fabrikalarda şekerdeki artış, ne yazık kim üreticinin şeker pancarındaki değer artışı şekline dönüşmedi. Öyle olunca çiftçi bahtiyar değil.

“ŞEKER HASTALIĞI FİYATLARININ ARTMASI YANINDA ÇİFTÇİNİN EKİM YAPMAMA RİSKİ ÜSTELIK BÜYÜYOR”

Bir yıl geçmiş 93 bin olan şeker hastalığı pancarındaki çiftçi sayısı, bu yıl 78 bine düştü. Daima yerine rençper sayısı azalıyor. Rekolte geçtiğimiz yıllarda verim artışıyla dengelense bile sevgili giderek derinleşiyor. Önümüzdeki süreçte, şeker hastalığı fiyatlarının artması yanı sıra çiftçinin ekim yapmama riski birlikte bu şekilde büyüyor.”Share: