Ömer Fethi Gürer: “Şekerdeki Artma Şeker Hastalığı Pancarındaki Eşit Artışına Dönüşmedi. Çiftçi Bahtsız”

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, “Özel fabrikalardaki şekerdeki artma ne eyvah ki üreticinin şeker hastalığı pancarındaki denk artışı şekline dönüşmedi. Fellah mutlu değil. Ayrımsız sene öncesinde 93 bin olan rençper sayısı şeker hastalığı pancarında bu sene 78 bine düştü. Rençper sayısı azalıyor” dedi.

Özelleştirilen şeker hastalığı fabrikaları ve şeker hastalığı fiyatlarındaki artışın nedenlerinin tespiti üzere hazırlanan araştırı önergesi TBMM’ye sunuldu. Önergeyi hazırlayan CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, şeker pancarı tarlasını görüşme etti. Gürer’e mütekellim aynı maraba, “Rençper serencam günlerinde. Cümbüş üç, beş bitirme. Temas şey çokça ayrımlı, pancara sunulan fiyatlar o büyüklüğünde değil. Çiftçi çükündür üretemeyecek durumda. Sonuç şansı” dedi. Gürer ise şöyle konuştu:

“Bu dönemde şayet şeker hastalığı pancarı avans fiyatı sunu az bin 700 teklik civarında tıpkısı rakam olmazsa, ekinci önümüzdeki yıl artan akıbet çiftçilerini harcayacak. … Çiftçinin tarlası var, traktörü var. Benzeri şeyler ekmeye çalışıyor. Gelişigüzel yıl sahipsizlik çiftçinin belini büküyor.”

ÇİFTÇİLER: BINDI FİLAN GÖRMEDİK

Gürer’in “Epey yıldır çiftçinin hakeza iyesiz kaldığı tıpkı periyot oldu mu hiç?” sorusuna üzerine çiftçiler, “Bulunmayan. Bu gün gerçekten çok zorladı çiftçiyi. Maliyet haddinden fazla arttı” karşılığını verdiler. Gürer’in Bakanlığın destek verip vermediğini sorması konusunda, “Tığ bindi falan görmedik. Öyle ayda aynı fabrikadan dönüm başına avans açılıyor. O zaten bizim kişi paramız. Mazotta, gübrede destek almıyoruz” diye konuştu.

Gürer’in Fellah Kayıt Sistemi (ÇKS) kapsamında motorin desteği verilip verilmediğini, Icra Vekili’ın maliyetin yarısını karşıladıklarını söylediğini anımsatması üzerine, “Bulunmayan. Çokça düşük. O neyi karşılayacak?” karşılığını aldı.

Gürer, “Sabık sene tıpkı dekara 18 liraydı destek, 20 lira yaptılar, 22 liralık yaptılar süt desteğini. Meğerse aynı litre mazot geçen yıl 8 lira 80 kuruştu. Bu sene 22 liralık” diye niteleyerek konuştu.

GÜRER: ŞEKER HASTALIĞI PANCARI AYA FİYATI ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETMEDİ

Gürer henüz sonra yaptığı açıklamada ise şunları kaydetti:

“Şeker pancarı aya fiyatı çiftçiyi kivançli etmedi. Bin 400 liralık fazlalık 50 liralık ile destekle bin 450 teklik aya fiyatı çiftçinin beklentisini karşılamadı. Çiftçinin beklentisi bin 700 lira civarında bire bir ayak tabani fiyatıdır. Geçtiğimiz sene şekerin fiyatı 5 lira 70 kuruştu. Bugün özel fabrikadan şekerin kilosu 26 lirayı önceki durumda. Hususi fabrikalardaki şekerdeki artım hangi eyvah kim üreticinin şeker hastalığı pancarındaki eşit artışı şekline dönüşmedi. Dikici bahtiyar değil. Aynı sene öncesinde 93 bin olan ekinci sayısı şeker hastalığı pancarında bu yıl 78 bine düştü. Sonsuz yerine rençper sayısı azalıyor. Rekolte geçtiğimiz yıllarda verim artışıyla dengelense da sorun anbean derinleşiyor. Önümüzdeki süreçte şeker hastalığı fiyatlarının artması halinde çiftçinin teşrinievvel yapmama riski bu şekilde büyüyor.”

“ÖZELLEŞTİRME BU SÜREÇTE SUNU ÖNEMLİ ENERJIK”

Gürer, Türkiye Şeker Hastaliği Fabrikaları A.Ş.’nin, 2008 yılında ülkemizdeki şeker fabrikalarını özelleştirme kapsamına aldığını, 2018’den evvel 4 kez yapılan ihalelerin muhtelif nedenlerle bozma edildiğini ve 2018 yılında 25 şeker hastalığı fabrikasından 10’unun özelleştirildiğini hatırlattı.

Gürer “TÜRKŞEKER 29/4/2021 tarihli ve 3923 mahdut Cumhurbaşkanı Kararı ile özelleştirme genişlik ve programından çıkartılarak Türkiye Yaşayış Fonuna devredilmiş olup bünyesindeki 15 şeker hastalığı fabrikası faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.

Gelinen noktada özelleştirmede öngörülen hedeflerin tüm damarı bozuk sonuç verdiğinin görüldüğünü anlatan Ömer Fethi Gürer, “Çükündür üreticisi korunmamış, çalışanların işini kaybetmesi önlenmemiş, şeker fiyatları katlamış, genişlik sorunu oluşmuştur. Özelleştirme bu sürecin oluşmasında oylumlu etkendir bu nedenle özelleştirme için gerçekçi bir araştırı ihtiyaçtır” diyerek konuştu.

“ÖZELLEŞTİRMEYE ZEMİN YARATANLARIN ŞEKER FİYATLARINDA SORUMLULUĞU VAR”

Şeker fiyatlarının artmasında aracısız özelleştirmelerle oluşan faziletkâr tıpkı gravite olduğuna değinen Gürer, Sedir Araştırma Önergesi’nde şu ifadelere meydan verdi:

“Hedefler vatandaşın yararına olacak aynı noktada belirlenmeyince mecmu hırçın yönde geliştiğine göre özelleştirme kararına dayanak yaratanların, raporlar tanzim ederek savunanlar ve bu kararı verenlerin artan şeker fiyatlarında sorumluluğu vardır. Özelleştirmeden 78 bine büyüklüğünde sakıt pancar çiftçisinin durumunu, önemli tıpkısı eser olan şeker hastalığı pancarında yaşanan sorunların haddinden fazla yönlü soruşturması bu bağlamda şeker pancarının ve şekerin geleceği açısından kocaman bir kere kılık düzentileme olacaktır.”

“ŞEKERDE AĞZIMIZIN TADINI KAÇIRDILAR”

Gürer, “TÜİK, 19 milyon titrem şeker hastalığı pancarı üretileceğini durum ediyor. 2011 yılında 171 bin 752, 2020 yılında 93 bin 812, 2022 yılında 78 bin 755 şeker pancarı çiftçisi ilk teşrin yaptı. Ekinci sayısı düşüyor. Özelleştirme şeker pancarı üretimini de vurdu. Şekerden kenarlı iz fiyatları şekere sınırlanmış olduğundan sonsuz zamlanıyor. Konuşu krizle beraber özelleştirmelerin sorunları artırdığını görüyoruz. Vekil, özel sektör fabrikaları şeker hastalığı fiyatını özlük belirler, inikat böyle diyor ve erkin çevre koşullarına belen ediyor. Şekerde ağzımızın tadını kaçırdılar. Özel bindirim yapıyor, amme fabrikalarını zam yapmaya zorluyor. Şeker Hastaliği fabrikalarının özelleştirilmesi sorunları katladı” ifadelerini kullandı.Share: