Osmanlı döneminden küsurat konaklar yangına karşı korunuyor

Osmanlı döneminden kalan konaklar yangına karşı korunuyor

UNESCO Acun Bırakıt Listesi’nde vadi düzlük Safranbolu ilçesinde Osmanlı döneminden kalma konaklar yangına alın denetlendi

KARABÜK – UNESCO Acun Miras Listesi’nde saha kayran ve “Sunma mebzul korunan 20 site” ortada kâin Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki tarihi konaklar yangına karşı denetlendi.

Osmanlı mimarisi, site hayatı ve kültürünü yansıtması zımnında “Osmanlı’nın parmak izi” kendisine adlandırılan Safranbolu’da kış ayının gelmesiyle birlikte eğlek yangınlarını göğüslemek üzere düzentileme başlatıldı. Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından Tarihi Çarşı bölgesinde tarihi konaklar yangına alın yegâne bir tane denetlendi.

İtfaiye ekipleri, konaklarda soba bacaları, ateş söndürme tüpleri, doğalgaz sistemlerini taharri ederken, konaklara bilgilendirici broşürler bile astı. Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde memur itfaiye eri Betül Bayram Ayı Taşlıyan, gazetecilere yaptığı açıklamada, denetimlerin binaların yangın korunması yönetmeliğince konak sahiplerinin ve vatandaşlarının bilgilendirilmesi amacıyla yapıldığını söyledi. Denetimlerde konak sahiplerinin ne kabilinden tehlikelerle yüz yüze oldukları yönünde bilgiler verildiğini nâkil Taşlıyan, “Denetimlerde, baca temizliği yapılmış mı, ne sıklıkla yapılıyor, doğalgaz kullanılıyorsa bunun kontrolleri yapılıyor mu, bunları denetliyoruz. Tarihi çarşı çok fazla bitişik evlerin bulunduğu bire bir minval o nedenle yangının çokça acele bulaşma etmesi dahi bayağı oluyor. Bu nedenle değme binanın ayrı tıpkı şekilde tedbirini almış olması gerekiyor” dedi.

Sıklıkla terbiye ve manevra yaptıklarını nâkil Taşlıyan, “Girilmeyecek sokaklara tatbikatlar düzenleyerek bilinçleniyoruz. Hem biz cuşiş olursa pekâlâ engelleme ederiz hem birlikte vatandaşımız ateş çıkmaması amacıyla hangi yapabilir, bunları denetliyoruz. doğalgaz olan yerlerde kontroller işlenmiş mı onlara bakıyoruz, onun haricinde havalandırma haddinden fazla yüce. Doğalgaz bilindiği kabil fevk da toplanan bire bir doğal gaz türü. Havalandırmaların kapatılmaması gerekiyor, çünkü doğal gaz sıkışması bile nâr yer ediyor” diye konuştu.

Park edilen araçlar itfaiyeye engel oluyor

Vatandaşların ocaklık kontrollerini aksatmaması gerektiğini vurgulayan Taşlıyan, şunları kaydetti:

“Araçlar bize çok sav oluyor. Park Yeri halindeki araçlar itfaiye araçlarının ulaşımını çokça etkiliyor. Araçlarını bunun bilincinde park yeri etmelerini, hidrantlarımızı kapatmadan park yeri etmeleri gerekiyor. Tarihi Çarşı’üstelik itfaiye aracı aracının giremeyeceği yerler var, bu yerlere de hidrantlar koyduk, toplamda 81 hidrantımız oldu, hidrantlarımızın önünü kapatmamaları gerekiyor. Bire Bir da gösterişi bırakmak için cila, vernik tarzı çok aşkın enerjik husus kullanıyorlar. Bunlar üstelik yangının hızlanmasına sebebiyet veriyor. Bunlara de dikkat ederlerse sunturlu olur.”

“Önceliğimiz yangınları engellemek” diyen Taşlıyan, “Bunun amacıyla lüzumlu denetimleri yaptığımı ant birçok eğlek sahibine, vatandaşa neler yapmaları gerektiğini söylüyoruz. Hararet sönüm tüplerinin arama edilmesi gerekiyor, tarihi geçenlerin yenilenmesi gerekiyor. Tığ yangın çıktığında söndüreceğiz amma vatandaşın aldığı evvel ilaç yangının bulaşma etmesi ve büyümesini engelleyecek ayrımsız etmen” ifadelerine kayran verdi.

Share: