Osmanlı’yla ilişkin sözleri ruzname olan Tunç Soyer’den ‘Atatürk’ savunması: Ben Nutuk’tan ilham aldım

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıldönümünde konuşmada Osmanlı’yla ilişkin sözleri gündem oldu. Konuşmasında Osmanlı’nın akıbet dönemine aksan işleyen Soyer, “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet uykusu, tavassut hatta al içindeydi. Gençleri, kadınları, çocukları, geleceği on paralık düşünmediler. Takkadak ve elden saraylarındaki saltanatı yüklenmek için hep tıpkısı milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ayaklar altına aldılar, tasdik oldular. Aynı sabah yayılımcı ülkelerin askerleri, kirli çizmeleri ve kalıntı emelleriyle körfezin sularını ve güzelim şehrimizi nehiy etti. Gene o sabah kül üstelik bu bulunduğumuz noktada, kordon boyundan göğü yırtan bire bir ses yükseldi” dedi.

KONUŞMASI TEPKİ ÇEKTİ

Soyer’in konuşması toplumsal medyayı ikiye böldü. Kâh kullanıcılar bu sözlerin yoğun olduğunu belirtti bazıları ise Soyer’e bindi verdi. Öte yandan ara sıra siyasiler da Soyer’e aksülamel gösteren paylaşımlarda bulundu.

“ASLINDA BUNLAR BENİM SÖZLERİM DEĞİL”

Eleştirilerin arkası sıra Habertürk’te yayınlanan Hâller ve Görüşler programına bağlanan Soyer,” Aslında bunlar benim sözlerim değil. Ego Nutuk’tan esin aldım. Müsaade ederseniz Nutuk’un 5. sayfasından haddinden fazla bodur ayrımsız bölümü sizlerle tutmak isterim. Mustafa Eksiksizlik Atatürk diyor ki ‘Osmanlı Devleti’nin zarfında bulunduğu grup 1. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu gelişigüzel tarafta zedelenmiş şartları bunaltıcı aynı mütareke anlaşması imzalamış. Balaban savaşın tafsilatlı yılları boyunca ulus apışık ve yok yoksul ayrımsız durumda. Milleti ve memleketi 1. acun savaşına sürükleyenler zat hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek memleketten kaçmışlar, saltanat hilafet makamında oturan Vahdettin mütereddi, şahsını ve bir birlikte tahtını koruyabileceğini manzara ettiği sefihane tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın başkanlığındaki hükümet iktidarsızlık, haysiyetsiz ve alın. Bekâr padişahın iradesine dal eğmekte ve onunla alay malay kendilerini koruyabilecekleri her duruma razı.'” dedi.

“BUNU BILINMEYEN EMREYLEMEK ZORUNDAYDIK”

Sözlerini sürdüren Soyer, “Uzatmayayım. Mustafa Eksiksizlik Atatürk, bu balaban direnişi ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatırken bildiğimiz kabil Osmanlı Sevr’i imzalamış ve mevki engelleme altına girmiş. Şimdi bu ülkenin işgaline dilek gösterenler bir tarafta, ayrımsız tarafta de yayılmacı güçlere karşı direnişi başlatan Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve bizim kahraman atalarımız. Biz bire bir kurtuluş gününde bunu özge eylemek mecburiyetindeydik.” ifadelerini kullandı.

“YEMEDEN IÇMEDEN PALIKARYA DEĞİL, CEMI EMPERYALİSTLERİ TARİF ETTİK”

Yunanistan’dan bahsedilmediği eleştirilerine ise Soyer, “Yunandan bahsetmemek diye tıpkısı özdek yok. Tığ hepsini 4 dakikaya sığan ayrımsız meşveret içerisinde emperyalistler namına tanım ettik zira çabucak Yunan değil, İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar, o günün büyük yayılımcı güçleri tarihin sunma şişman tokadını bizden yediler. Ben de geçkin akşam ezanı bunu söyledim. Kısacası bu hafızayı tazelemek aha bu yüzden eke. Hafızayı kaybederseniz o devir hurafelare ve gerçeğe aykırı bilgilere sarılırsınız” şeklinde yanıt verdi.

“OSMANLI BİZİM ATALARIMIZ”

Osmanlı’yla aynı meselesi olmadığının altını çizen Soyer, “Benim ve arkadaşlarımın, Osmanlı ile aynı meselesi bulunmayan. Osmanlı bizim atalarımız. Bizim onlarla hiçbir meselemiz olmaz.” dedi.Share: