Patatesler saf klimalı mağaralarda depolanıp sene boyunca tüketiliyor

Patatesler tabii klimalı mağaralarda depolanıp yıl boyunca tüketiliyor

Patateslerin depolandığı mağaralarda yalaz yaz kış 8 rütbe

AFYONKARAHİSAR Türkiye’nin makro patates üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde yetiştirilen patatesler lezzetini 12 kamer boyunca tıpkı sıcaklıkta olan doğal soğutmalı mağaralarda bekletilmesinden alıyor.

Sandıklı ilçesinde hasat edilen kumpir Akin köyü Çepişoğlu mevkiindeki dağların altında bulunan ve sevimsiz hava deposu namına beğenilen mağaralara getiriyor. Ilk Teşrin ayı başında getirilen kestirmece 20 bin ton patates, bölgede kâin seçkin biri 2 ile 3 bin titrem kapasiteli 10 mağarada mayıs ayı sonuna büyüklüğünde depolanıyor. İç sıcaklığı yıl boyunca 4 ila 8 adım olan mağaralarda koruma görevlisi edilen patatesler, sene içeresinde öğrenci göre İstanbul, Ankara ve Antalya kabil kentlere gönderiliyor. 25 yılı aşkındır kullanılan mağaralar istihdama da iri ulama sağlıyor. Depo yerine mergup mağaralarda patateslerin ayıklanması, çuvallanması, depolanması ve nakliyesinde 100′ e andıran birey çalışıyor. Lezzetinden kıran mağaralarda depolanan patatese Türkiye’nin bire bir haddinden fazla yerinden tehlikeli arzu geliyor.

“Burada hangi iklimleme cihazı var, hangi eksantrik ayrımsız soğutucu”

Akin Köy sakinlerinden İbrahim Arslan, patatesin mağaralarda depolanma sürecini şöyle anlattı: “Depolarımızı kazarken bakış bakış kazıyoruz. 6 metre üstünlük, 6 metre genişlik oluyor. Odalarımızı yaparken bile 75 ila 100 titrem kumpir matlup şekilde yapıyoruz. Üreticilerimiz teşrinievvel ayında ürünlerini getirip bırakıyorlar. Yalın yaz şita değişmiyor, 8 etap. Burada hangi iklimleme cihazı var, ne apayrı bir frijider. Kendiliğinden nemini ve havalandırmasını yaparak patateslerimizi kayırma ediyoruz. Bu şekilde köle ve kooperatife ilişik depolar var. Bunların toplamı 20 bin titrem patates alıyor. Buradan hangi zaman istenirse patates alınabiliyor. Amma en son Mayıs ayına kadar kalabiliyor. Karı işçiler mevrut patatesleri gözden geçiriyorlar. Asılsız varsa ayrıştırıyorlar. Çuvallanıyor. Çuvallanan patatesler kamyonlar ile İstanbul’ gidiyor. İstanbul’dan Türkiye’nin her tarafına gönderiliyor” dedi.Share: