Propolis Siirtli arıcılar üzere ekleme sağlık oldu

Siirt’te arıcılar, doğadaki yer hareketli antioksidanlardan olduğu bildik propolis üretimine üstelik başlayarak munzam sağlık elde etmeye başladı.

Arıcılığın vâsi olduğu 2 bin rakımlı Pervari ilçesinin Çemikare ve Şirvan ilçesinin Cevizlik yaylalarında arıcılar, arıların kovanlarını aut etkenlerden korumak amacıyla nebat tomurcuklarından elde ettiği özlerle yaptığı propolisi özenle topluyor.

Toplaması zor olduğu üzere elan önce mukavemetli ilgi gösterilmeyen propolise serencam dönemde artan çetin talep, arıcıları birlikte bu ürünü üretmeye yönlendirdi.

Cevizlik Yaylası’nda babadan öğrendiği mesleği 60 yıldır sürdüren 70 yaşındaki Hasan Sola, AA muhabirine, bal üretiminin beraberinde propolis bile üreterek ekleme dirimsel sağladıklarını söyledi.

Propolisin birçok hastalığa gani geldiği için temenni gördüğünü dile getiren Sola, yaylada temel üretimlerinin bal olduğunu, balın yanı sıra propolis da ürettiklerini belirtti.

250 kovandan 5-6 kilogram propolis üretiliyor

Propolisin bir nice hastalığa alın havari özelliği bulunduğunu rapor fail Sola, şöyle konuştu:

“Mefret bir bağışıklık özelliği var. Arılar bunları dışarıdaki bitki özlerinden üretiyor ve tığ birlikte bunu radyatör altlarında topluyoruz. Gelişigüzel bal üreticisi propolis toplamıyor. Çünkü haddinden fazla zahmetli ayrımsız iştir. Yılda 250 kovanda sayı farkı 5 ila 6 kilogram propolis, 50-60 kilo çiçek tozu, 500 ila 1 ton civarında bal üretiyoruz.”

Bal üreticisi Ethem Suna üstelik varlıklı floraya ehil Cevizlik Yaylası’nın bal ve propolis üretimine uygun olduğunu aktardı.

Suna, “Cevizlik köyünde oturuyorum. Yaylada propolis toplandı, bal hasadına dahi beş altı kaldı. Propolis derman niyetine kullanılıyor. İl dışından müşteriler ağır talepte bulunuyor. İyi servet getirdiği amacıyla üretilmeye başlandı.” dedi.

“Munzam ulama sağlayacağına inandığımız bu ürünleri isteklendirme ediyoruz”

Siirt Bal Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Adak Bati ise arıcılar ortada “saf zamkı” olarak değerlendirilen propolisin, arıların kovan zarfında yer düz peteklerin sterilizasyonunu seçmek ve dışarıdan mevrut etkenlere cebin yüklenmek için ürettiği bire bir özellik olduğunu söyledi.

Sakil, “Henüz evvel toplanması emekli olduğu için arıcılar tarafından rabıta görmüyordu. Çetin arzu olunca arıcılar propolise yöneldi.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin dahi Pervari bölgesinde arıcılık yaptığını anlatan Gösterişli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Olmamış yerine işletmelere satılan propolis daha sonra sıvı arkaç getiriliyor. Şu anda 500 dolayında arıcıdan 50 ila 60’ı propolis topluyor. Izgara kullananlar artık verim alabiliyor. Bağlanak kendisine üreticilere katma yardım sağlayacağına inandığımız bu ürünleri heveslendirme ediyoruz.”

Şirvan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nedim Aksoy de hemen baldan dirimlik elde eden arıcıların kazancının propolis üretimiyle arttığını belirtti.

İlçede balın yanında çiçek tozu ve propolis üretimini isteklendirme ettiklerini dile getiren Aksoy, “Önceliğimiz bal olmak için canip dirimlik olarak çiçek tozu ve propolis üretimini artırmayı hedefliyoruz.” dedi.Share: