Putin ve Zelenski ile mülaki Cumhur Reisi Erdoğan: Tahıl koridoru farklı azık ürünlerini kapsayabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evvel Samsun’birlikte yaptığı konuşmada “Rusya- Ukrayna savaşı, kim var arasında Türkiye var. Hububat koridorunu biz açtık. Tekmil dünyaya oradan tahıl gönderiyoruz. Yarın Putin ve Zelenski ile görüşüp elan neler yapabiliriz, bunları konuşacağım” diye konuşmuştu. Erdoğan, Rusya Azamet Başkanı Putin’in peşi sıra Ukrayna lideri Zelenski’yle de telefonda görüştü.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDAKİ GELİŞMELER ELE ALINDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Zelenski ile görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ele makbuz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, zorlu geçecek kış aylarında Ukrayna halkının insanca arkalama ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini rapor etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’üstelik ağırladıkları Ukraynalı yetim ayrıntılar ve refakatçilerinden oluşan bin 33 nefis grupla eşi Emine Erdoğan’ın yakından alakalı olduğunu belirtti.

“TAHIL KORİDORU FARKLI GIDA ÜRÜNLERİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE GENİŞLETİBİLİR”

Tahıl koridorunun değişik gıda ürünlerini ve diğer emtiaları kapsayacak şekilde genişletilebileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zaporijya Nükleer Enerji Santrali konusunda birlikte çözüme yaklaşılmasını murat ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Reisicumhur Zelenski’nin G-20 Zirvesi’nde açıkladığı barış planının hayata geçirilmesine müteveccih çabalara verilebilecek katkıları de değerlendirdiklerini anlatım etti.

PUTİN- ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasındaki görüşmeye ilişik birlikte açıklama yaptı. Açıklamaya bakarak görüşmede enerji başta olmak için Türkiye-Rusya ilişkileri ele makbuz, tahıl koridoru ve terörle mücadele karışma lehçe konular değerlendirildi.

“BAŞKA EMTİANIN İHRACINA YÖNELİK ÇALIŞMALARA BAŞLAYABİLİRİZ”

Cumhur Reisi Tayyip Erdoğan, görüşmede, ortak gayretlerle şimdiye kadar 13 milyon tonun üzerinde tahılın gerekseme sahiplerine ulaşmasını realizasyon ettiklerini; tahıl koridoru kapsamında farklı besin ürünlerinin ve tedrici surette eksantrik emtianın üstelik ihracına yönelik çalışmalara başlayabileceklerini anlatım etti.

SAVAŞIN SONA ERDİRİLMESİNE YÖNELİK TEMENNİLERİNİ DİLE GETİRDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın sunu güdük zamanda sona erdirilmesinin içten temennileri olduğunu dile getirdi.

ERDOĞAN, SOÇİ MUTABAKATI’NI HATIRLATTI

PKK/YPG/PYD’nin Suriye’nin kuzeyindeki bölücü faaliyetleri ve Türkiye’yi misyon düz terör saldırılarının bitmeme ettiğine bel eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılındaki Soçi Mutabakatı’na akla yatkın şekilde teröristleri geçmiş planda eksen süresince arz az 30 kilometre derinliğe büyüklüğünde temizlemenin önem ve evleviyet sunu ettiğini belirtti.

Share: