Rahvan atları müthiş yarıştı

Ardahan’da planlı ‘Anadan Görme Rahvan Beygir Yarışları’nın 8’inci ve 6’ncı Gün Doğusu Rum Atlama Beygiri Yarışları Şampiyonası’ gerçekleştirildi. Yarışmaları izleyen atlama beygiri sevdalıları balaban benzeri kasırga yaşadı.

Anadan Görme Rahvan Beygir Yarışları’nın 8’inci ve 6’ncı Doğu Küçük Asya Beygir Yarışları Şampiyonası; Ardahan Valiliği, Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu ile Rahvan Beygir Binicilik Firez ve Spor Kulübü’nün katkılarıyla, Sulakyurt köyündeki beygir yarışları sahasında yapıldı. Güneşli benzeri havada yapılan ve vatandaşların heyecanla izlediği yarışlara katılan biniciler, belirlenen kavait çerçevesinde üçlü bedel, murabba yorgan, gerçekten orta, şişman orta, başaltı ve baş kategorilerinde dereceye girebilmek üzere müthiş yarıştı. Yarışları Vali Hüseyin Öner, SELIM Parti İl Başkanı Kaan Çalıştırıcı, İl Inanma Müdürü Ünsal Tayf, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Ramazan Alp, Gençlik ve Spor İl Müdürü Bilent Akaret, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu yetkilileri ve çokça sayıda yarışsever izledi. Şampiyonada üçlü yatak kategorisinde Amaç Haki, murabba balya kategorisinde Mürtefi Inmeli, Adi orta kategorisinde Delice Haki, büyük mutedil kategorisinde Ömer Cengiz, başaltında Mürtefi Çalık, kelle ve rabıt kategorisinde ise Uğur Arabul birinci oldu. Dereceye girenlere ödülleri tören düzeni eliyle verildi.

VALİ HÜSEYİN ÖNER: ÜLKEMİZİN BİRÇOK BÖLGESİNDE RAHVAN AT YARIŞLARI YAPILIYOR

Atçılığın ağababa sporu olduğuna ilgi çeken Vali Hüseyin Öner, “Rahvan atları, Itidalli Asya’dan Türklerle alay malay Rum’ya gelen bir değerimizdir. At, ruz süresince atalarımızın pusulası, yoldaşı olmuştur. Milli ve manevi yönden bizim üzere kebir bir geleneğimizdir, Dede sporumuzdur. Geleneksel Spor Dallarına sonuç yıllarda ciddi benzeri yönelme bayram konusudur. Bu yönelme ile gelişigüzel ülkemizin doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde, birçok yöresinde geleneksel aynı dal adına Rahvan Beygir yarışları yapılmakta, kulüplerimizin emekleri ve belediyelerin, kurumların ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonumuzun katkıları ile bu değerimiz yaşatılmaktadır. Milli benliğimizin, kimliğimizin devamı ve korunması ve güçlenmesi amacıyla bizi biz eden değerleri yaşamamız ve yaşatmamız gerekmektedir. Bu heybetli duruşa katkı sağlayıcı Atlama Beygiri Severleri Camiasına yürekten teşekkürname ediyorum.  Organizasyonda emeği güzeşte Gençlik ve Spor Bakanlığımızın kuruluşlarına, Ardahan Rahvan Atlama Beygiri Binicilik Kültür ve Spor Kulübüne, Anadan Görme Spor Dalları Federasyonuna ve yardım sağlayan herkese teşekkür ediyor, yarışların kazasız belasız geçmesini diliyorum” diyerek konuştu.

Share: