Reisicumhur Erdoğan 17 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 17 üniversiteye rektör atanmasına ilgilendiren değişmeyen Resmi Gazete’üstelik yayımlandı. Reisicumhur Erdoğan aracılığıyla, söz konusu atamaları 2547 çevrilmiş Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri uyarınca yapıldığı belirtildi.

Resmi Gazete’dahi yayımlanan nasıp kararlarına bakarak;

Afyonkarahisar Esenlik Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nurullah Entelektüel, Ankara Hacı Saraka Iye Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Tekin, Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fatih Altun, Eskişehir Maharet Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adnan Özcan, Isparta Kullanışlı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yılmayan Dirgen, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Alptekin Yasım, Kayseri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Halas Karamustafa, Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ersan Arslan, Konya Maharet Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Osman Nuri Polat, KTO Karatay Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Fevzi Rifat Sıfat-Fiil, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Recep Bentli, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Turhan Kaçar, Sakarya Kullanışlı Ulum Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Vazıh, Şırnak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Orhan Entelektüel, Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Güvenli Aşıkkutlu göreve getirildi.

BAZI KURUMLARDAKİ GÖREVDE KABUL ETME VE ATAMALAR

Cumhur Reisi Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’dahi yayımlanan tayin kararlarına bakarak;

Doğruluk Bakanlığında vazıh bulunan Hak Müfettişliklerine Erkan Öncel, Yavuz Muhik Duygusal, Amaç Dönmez, Burak Soytürk, Yunus Biçen ve Mehmet Burak Turan atandı. Adli Tababet Kurumu Üçüncü Adli Tıp İhtisas Müesses; Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Üyesi Uzman Doktor Emre Çıkaklıoğlu, Sinir Bilimi Üyesi Müderris Hekim Ayhan Köksal ve Ahşa Hastalıkları Üyesi Uzman Doktor Tutku Saniye İçmeli görevden makbuz. Adli Tıp Kurumu Yedinci Adli Tıp İhtisas Kurulu Başkanlığına, Beşinci Adli İhtisas Yerleşmiş Adli Tababet Üyesi Uzman Doktor Caner Beşkoç atandı. Adli Tıp Kurumu Üçüncü Adli Tıp İhtisas Müesses Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Üyeliğine, İstanbul Eskimemiş Çağ Üniversitesi Akademisyen Dr. Öğr. Üyesi Selahaattin Kuşhan görevlendirildi. Adli Tababet Kurumu Dördüncü Adli Tıp İhtisas Oturmuş Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Üyeliğine, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Hekim Gökhan Umut görevlendirildi.Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığında peyda kâin Diyarbakır İl Inanma Müdürlüğüne, Şırnak İl Müdürü Utkulu Akçam atandı. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığında sarih kâin Başbuğ Yardımcılığına Ahmet Kürşad Metin atandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Aut İlişkiler Umumi Müdürü Mustafa Erdoğan ise görevden alındı.

HAKİM VE SAVCILARIN GÖREVDE ITILA KARARLARI

Çeşitli derecelerdeki fariza sürelerini tümleç adli mahkeme kararı hakimi, cumhuriyet altını başsavcısı ve savcıları ile yönetsel şiddet hakimlerinin anatomi listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Yerleşmiş (HSK) kararları de Resmi Gazete’de yayımlandı. HSK kararlarında, bir numara dereceye yükselmiş olup 31 Ağustos 2022 tarihi bakımından bir numara sınıfa infirak incelemesine tabi tutulacak adli etki bilgili, cumhuriyet altını başsavcı ve savcıları ile yönetsel hâkimiyet hakimlerinin adlarından oluşan listelere kayran verildi. Listede 49 bilgili, 24 müddeiumumi ve 72 yönetimsel hız hakiminin ismi düz aldı.

Ağustos 2022 döneminde bir numara dereceye yükselme incelemesine girecek olanlar listeye dahil edilmedi. Listede ismi olmayanlar HSK’ye başvurabilecek. Birinci dereceye yükseldikleri ve sürelerini bitirdikleri halde bu listede isimlerini göremeyenler, neşir tarihinden itibaren bire bir kamer içinde HSK’ye mukayyet başvuruda çıkmak vasıtasıyla durumlarının incelenmesini isteyebilecek. HSK’nin benzeri bambaşka kararında de 2 almanak yükselme sürelerini aldıkları aylıkta Ağustos 2022 dönemi sonuna kadar tüketici adli geçerlilik bilgili, cumhuriyet altını başsavcı ve savcıları ile yönetimsel karar hakimlerinin adlarının bulunduğu listeler üstelik yayımlandı. bahis konusu kararda bile sürelerini doldurdukları halde listede adlarını bulamayanlar da 30 gün içre HSK’ye yazılı müracaatta bulunarak, durumlarının yeniden incelenmesini kâm edebilecek.Share: