Reisicumhur Erdoğan: “Bu yıl Sırbistan’dan ülkemizi görüşme edecek gezgin sayısının rekor kırarak ilk kez 300 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz”

Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Bu yıl Sırbistan’dan ülkemizi mülakat edecek gezici sayısının rekor kırarak ilk defa 300 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden da Sırbistan’a inşallah bu sene 150 binden çok seyyar gezi etmiş olacak.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Balkan turu kapsamında görüşme ettiği Belgrad’üstelik katıldığı Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, müteahhitlik projelerinin birlikte Türkiye ile Sırbistan ortada esenlik, enerji, dijitalleşme, hikmet ve bildirişim teknolojileri alanlarında da önemli tıpkısı potansiyelin olduğunu gördüklerini söyledi.

Erdoğan, icap imzaladıkları anlaşmalar gerekse İş Forumu ile tamlık bu alanlardaki hareket birliklerini henüz de güçlendirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Salgın sürecinde yekpare dünyada balaban çarpış düz turizm sektörünün yeniden canlanmasının hem ekonomilerine hem bile halklar arasındaki bağlara yetişkin katkı sağladığını tamlayan Erdoğan, karşılıklı seyyar sayılarının şişman ayrımsız ivmeyle arttığını dile getirdi.

Erdoğan, “Bu sene Sırbistan’dan ülkemizi konuşma edecek gezici sayısının rekor kırarak ilk kez 300 binin üstüne çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden üstelik Sırbistan’a inşallah bu sene 150 binden aşkın seyyar yolculuk etmiş olacak.” dedi.

“Kimlikle yolculuk anlaşması, paçarız seyahatleri elan de artıracaktır”

Bu rekorların kırılmasında Türkiye ile Sırbistan arasındaki doğrudan tayyare seferlerinin ve güzergahların çeşitlenmesinin şişman payı olduğundan bahseden Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yollarının iştiraki Küçük Asya Jet, geçtiğimiz mesafe ayında ilk kez Ankara-Belgrad arasında doğrudan seferlere başladı. Demincek eskimemiş bir hamle daha atıyoruz. Nedir bu kullanılmamış aşama? Bundan Sonra kimlikle Sırbistan’dan Türkiye’ye rahatlıkla gezi edilebilecek. Türkiye’den da Sırbistan’a kimlikle yolculuk edilebilecek. Adeta kendi ülkenizde bire bir şehirden bire bir şehre masraf kabil eskimemiş bire bir süreci başlatmış oluyoruz. Sırbistan Albeni Yolu Şirketi Air Serbia de bu yıl Niş ve Kraljevo’dan İstanbul, Antalya ve Alanya’ya uçuşlarını başlattı. Zaman imzaladığımız kimlikle gezi anlaşması, nasıl düğme seyahatleri elan birlikte artıracaktır. Ayrıca, Bursa ile Yenipazar, Alanya ile Novi Sad, Balıkesir ile Niş arasında cömert şehir ilişkisi kurulması amacıyla geçmiş adımları attık. Beşeri bağlarımızı kuvvetlendiren bu olumlu gelişmelerin devamını istem ediyoruz.”

“Konkre sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz”

Reisicumhur Erdoğan, zaman mevkidaşı Aleksandar Vucic ile ikili ve heyetler arası görüşmeleri verimli şekilde tamamladıklarını aktararak, “Kimlikle yolculuk, yatırımların aykırı teşviki ve korunması, orman yangınları ile savaş, doğacak teknolojiler, elektronik celal, iletişim araçları ve bildirişim alanlarında 7 anlaşmayı zaman imzaladık. Ziyaretim vesilesiyle Türkiye ile Sırbistan arasındaki münasebetlerin ilerletilmesi yönünde düğme çokça ruhlu bire bir emir olduğunu rüyet ettim. Bittabi tığ geldiğimiz bu seviyeyi asla tam görmüyoruz. Baş Başa çabalarımızla iş birliğimizi daha bile uzun uzadıya konkre sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Kendilerine zevcelik fail Türkiye ve Sırbistan iş dünyasının temsilcilerine heybetli bire bir hatırlatmada mevcut olmak istediğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sırbistan’la yakaladığımız en üst seviyedeki içtihat birliği bütün için kıymetli tıpkısı vesile yapılanma ediyor. Kuma geçmişlerimizin ve yan yana değerlerimizin ciddi kattığı kazançlı ve ticari iş birliğimizi elan dahi sağlamlaştırmak hepimizin elindedir. Kızıl dostum Cumhur Reisi Sayın Vucic’le gelişigüzel tığ üzerimize düşeni yapmaya seçkin antlaşma hazırız. Sırbistan’dan ülkemize yatırım yapacak müteşebbislere birlikte kapımız sonuna kadar açıktır. Türk firmalarının Sırbistan’de bulduğu gönülden ve güvenli ortamı, Sırp yatırımcıların dahi Türkiye’dahi bulabileceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

Benzeri araya gelmelerini sağlayan Sırbistan Tecim ve Uran Odası ile Dış Hesaplı İlişkiler Kuruluna (DEİK) çalışmaları amacıyla teşekkür eden Erdoğan, İş Forumu’nun ülkeler amacıyla eskimemiş fırsatlara ve yatırımların çapraz yerine artırılmasına katkı sağlamasını rica etti.

Programda, DEİK Başkanı Nail Olpak üstelik istişare yaptı.

(Bitti)Share: