Rusya’nın gazı kesmesinin arkası sıra Balkan ülkelerinin liderleri Cumhur Reisi Erdoğan’dan müzaheret kâm etti

Ukrayna’yı 24 Şubat’ta obstrüksiyon eden ve aylardır bu savaşı sürdüren Rusya’ya alın Günindi ülkeleri arka arkaya yaptırımlar açıklamıştı. Bitmeme eden yaptırımlara bedel Putin ise Avrupa ülkelerine gaz akışını durdurdu.

AVRUPA KIŞI NASIL GEÇİRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Rusya’nın bu yaptırımı sonrası Avrupa ülkeleri, Rusya’dan aldığı katıksız gazı ayrımlı ülkelerden ithal edebilmek arayışlarına başladı. Öte yandan doğal gaz fiyatlarında artış uygulayarak vatandaşlarına artırım uyarıları yapmaya başladı.

PUTİN: AĞIRBAŞLI DONMUŞ OLACAK

Son olarak Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Uzakdoğu bölgesindeki Vladivostok şehrinde planlı Maşrık Iktisadi Forumu’nun umumi asamble toplantısında konuşarak Garp’ya bire bir nöbet daha saha okudu. Açıklamalarında Putin, “Gaz, petrol, kömür, kalorifer yakıtı sağlamayacağız. Hiçbir öz sağlamayacağız. Gün Batısı cansiz olacak” ifadelerini kullandı.

BAKAN KİRİŞÇİ, BALKAN ZİYARETİNDEN ANEKDOTLARI PAYLAŞTI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ankara’nın Polatlı ilçesindeki Duatepe’nin bulunduğu Sakarya Meydan Savaşı Tarihi Milli Parkı’nda düzenlenen “Sakarya Zaferi’nin 101. Yılı Kutlama Programı”na katıldı. Kirişci, burada kendisinin bile haremlik ettiği Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Balkan ziyaretine ait anekdotlar bile paylaştı.

“PUTİN’DEN ‘GAZIMIZI KESMESİNLER’ DİYE RİCADA BULUNMAMIZI İSTEDİLER”

Balkan liderlerinin Putin’den gazlarını açması üzere ricada bulunduklarını tamlayan Kirişci, “Ilk Bosna Hersek, ardından Sırbistan ve daha sonradan Hırvatistan’birlikte bulunduk. Herhangi Bir üç ülkenin icap cumhurbaşkanları icap başbakanları gerekse da bizim bakanlar namına muhataplarımız düzeyinde anlatım ettikleri birlik şu olmuştur, ‘Ne peki önümüzdeki hafta Şangay Zirvesi’nde olacaksınız. Orada lütfen Putin’e söyleyin. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ilişkileriniz iyidir, lütfen ricada bulunun, andıran kış gününde bizim hangi almış olduğumuz akaryakıtlarımıza ne birlikte vermiş oldukları gazlarda seçkin kesintiye gitmesinler’. Kime söyleniyor bu, bu ülkenin liderine. Tıpkısı düşünün, şuradaki benzeri birey donsa, donacağını bilse söylemeyeceği sözleri bu ülkelerin liderleri düzeyinde kulaklarımız iletmiştir.” açıklamalarında bulundu.

ERDOĞAN, BALKAN TURUNDA 3 ÜLKEYİ ZİYARET ETMİŞTİ

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşlarının davetine icabetle, 6-7-8 Eylül’birlikte Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’a resmi mülakat gerçekleştirmişti. Ziyaretler sonrası Cumhur Reisi Erdoğan, “Salı günü başladığımız Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı havi Balkan turumuzu tamamladık. Lehçe gelişmeler açısından eleştiri ayrımsız dönemde akıbet basamak büyük ziyaretler gerçekleştirdik. Anne gündemimizi Bosna-Hersek’teki siyasi krize hal bulunması oluşturdu. Bu çerçevede muhataplarımızla istişarelerimizi yaptık, öneri ve katkılarımızı kendileriyle paylaştık. Lazım düet düzeyde lüzumlu Üçgen Müzakere Mekanizmaları kapsamında diyalog ve istişarelerimizi artırarak temdit konusunda mutabık kaldık” açıklamalarında bulunmuştu.Share: