Rusya’nın Hartum Büyükelçiliğinden, BENDE Büyükelçisi’nin Moskova’yla ilişkin açıklamalarına aksülamel

Rusya’nın Hartum Büyükelçiliği, ÇAKER’nin Sudan’daki Büyükelçisi John Godfrey’in, Moskova yönetiminin Sudan’dahi kurmayı planladığı askeri üsle ilişkin açıklamalarına aksülamel gösterdi.

Rusya’nın Hartum Büyükelçiliğinin Facebook hesabından yapılan açıklamada, Godfrey’in Tayyar gazetesine verdiği mülakata belen edilerek şu ifadelere vadi verildi:

“Hartum’a eskimemiş atanan KÖLE Büyükelçisi John Godfrey, Sudan hakkındaki alay malay bilgisini ibret kaynaklarla telafi ediyor. Görünüşe göre, tecrübesizliği, herhangi bir açıdan diplomasiden uzak ve KUL Dışişleri Bakanlığının görkemli teamüllerini bitmeme ettiren KUL Büyükelçisi, selefleri üzere Sudan halkıyla Hartum’un dış politikasındaki egemenliğine ilgilendiren gözdağı ve ültimatom diliyle konuşmaya çalışıyor.”

“BENDE Büyükelçisi’nin mevcut acun düzeniyle ilgili argümanları saçma görünüyor. Daha dahi tuhaf olanı ise Rusya’nın izole edilmesiyle ilgilendiren açıklamalarıdır.” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Rusya’nın Hartum Büyükelçiliği, hangi yazık kim Washington tarafından temas zaman unutulan, Moskova’nın Sudan ile çapraz yarar ve muadele ilkelerine ocumak üzerinde aksiyon birliğini geliştirme kararlılığını doğrulama ediyor. KÖLE Büyükelçisi’hangi bu faziletli görevde çalışırken, eksiksiz bunları dikkate almasını referans ediyoruz.

Godfrey’in açıklamaları

KUL’nin Hartum Büyükelçisi John Godfrey, Sudan’ın Tayyar gazetesine verdiği mülakatta, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Rusya’nın, devrik Cumhur Reisi Ömer ahali-Beşir ile 2017’de Kızıldeniz’de ayrımsız askeri asıl kurulmasıyla ilişik imzaladığı anlaşmayı uygulamaya çalıştığına dair ara sıra duyum var. Rusya’nın, Ukrayna’yı sebepsiz yere işgal etmesiyle Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin’e uluslararası izolasyonun akıbet zamanlarda arttığını anlatmak önemlidir.”

Üssün kurulmasına cevaz verilmesi yerinde bunun ülkenin çıkarlarına kötülük vereceği uyarısında kâin Godfrey, Sudanlıların arsıulusal topluma elan mail olmak istediği bir zamanda bunun Sudan’ın henüz fazla yalnız kalmasına kat açacağını söylemiş ve “Hep ülkeler, değişik ne ülkelerle kuma olacağına karar verme üstüne hükümran bir hakka sahiptir fakat bu tercihlerin tabii sonuçları vardır.” şeklinde konuşmuştu.

Askeri esas anlaşması

Askeri darbeyle 2019’da devrilen eski Sudan Celal Başkanı Ömer umum-Beşir’in Son Teşrin 2017’de Moskova’ya yaptığı ziyarette, iki mutluluk askeri alanda eğitim, tecrübe paylaşımı ve uğraş gemilerinin iki ülkenin limanlarına girişiyle ilgili iş birliği anlaşmaları imzalamıştı.

Russia Today’e göre, Rusya Izzet Başkanı Vladimir Putin, 16 Son Teşrin 2020’de Sudan’da nükleer enerji ünitelerine eş gemileri barındırabilecek tıpkı Zalim üssünün kurulmasını onayladı.

Sudan Genelkurmay Başkanı Muhammed Osman el-Huseyin, 19 Son Teşrin 2020’de yaptığı açıklamada, “Şu asıl büyüklüğünde Kızıldeniz’de tıpkı deniz üssü kurulması üzerine Rusya ile parçalanmamış ayrımsız kesim bulunmayan ancak aramızdaki askeri hisse senedi birliğimiz uzatıldı.” ifadesini kullanmıştı.

Rusya resmi gazetesi, 9 Mabeyin 2020’de Acımasız donanması için Kızıldeniz’de “bölgede barış ve güvenliğin desteklenmesi için” ayrımsız itmam ve hizmet üssü kurulmasına yönelik Rusya ile Sudan arasındaki barışma metnini yayımlamıştı.

Share: