‘Sadece sürmek istiyorum’ demişti! Asya’yı evine girip öldüren bozuk sevgilisi: Telefonuna andırmak istedim, kabul etmedi

Bursa’nın Kestel ilçesinde meydana gelen olayda Oktay Hürmet, Asya Bulak Üzümcü’nün şikayetiyle için tenkil kararı olmasına rağmen, Üzümcü’nün evine gitti, kapıyı çilingire açtırıp yürek girdi. Burada çıkan ağız dalaşı, kavgaya dönüştü. İddiaya bakarak Saygı, Üzümcü’yü defalarca bıçakladı, namına hapsetmek talip annesi İfakat Evci’yi birlikte vücudunun 5 yerinden yaraladı. Anneyle kızı kanlar ortamında kalırken, Saygı otomobile binip kaçtı.

Komşuların ihbarıyla adrese polis güçleri ve afiyet ekipleri gönderme edildi. Yapılan kontrolde, Asya Kaynak Üzümcü’nün hayatını kaybettiği belirlendi. İfakat Evci ise ağır yaralı kendisine Efdal İhtisas Yetişek ve Araştırma Hastanesi’hangi kaldırıldı. Ölmeden evvel çarkıt sevgilisinden gördüğü ivinti dolayısıyla sosyal medya hesabından ‘Sadece devam etmek istiyorum’ paylaşımı eden Asya, tevellüt günü olan 11 Mart’ta toprağa verildi.

SAKARYA’DA KAÇARKEN YAKALANDI

Olayla ilgilendiren sormaca başlatan İl Itimat Müdürlüğü Güvenlik Ofis Müdürlüğü ekipleri, şüphelinin Sakarya’ya gittiğini belirleme etti. Yolda tedbir kayran Pamukova İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kaza girişinde otomobiliyle ilçe işleyen Oktay Hürmet ile yanındaki Alican Vergül’ü yakaladı. Kazada yaralanan Saygı ve Vergül, hastanede tedavilerinin arkası sıra gözaltına alındı. Bursa’bile adliyeye çıkartılan şüpheliler tutuklandı. Bursa Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, sanıklar Oktay Saygı ile Alican Vergül için, ‘tasarlayarak insan öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20’şer yıl, ‘nitelikli yağma’ suçundan 15’er yıl ve ‘konut dokunulmazlığını bozmaktan’ ise 5’er sene cezaevi cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede Üzümcü’nün, tehdit ve darp iddialarıyla, tıpkı süre önce, Oktay Hürmet’ten şikayetçi olduğu ve maznun karşı 1 ay kesiksiz tedarik kararı verildiğinin belirleme edildiği birlikte belirtildi.

“ASYA İLE OTOBÜSTE TANIŞTIK”

Sanıkların yargılanmasına Bursa 6’ncı Kısık Ukubet Mahkemesi’nde başlandı. Bursa Eş Platformu üyelerinin birlikte izlediği duruşmaya asıl İfakat Evci bile katıldı. Mahkemede anlatım veren mevkuf sanıklardan Oktay Hürmet, sürücü kendisine çalıştığı şehirlerarası otobüse yolcu namına binen Asya Kaynak ile tanışıp sevgili olduklarını söyledi. Asya ile evlenmeyi düşündüğünü belirten Oktay Saygı, cinayeti günücülük zımnında işlediğini belirtip, ” Kayseri’birlikte yaşıyordum. Otobüs şoförü olduğum üzere Bursa’ya gelip kendisiyle görüşüyordum. Kestel’den aile tuttum. Evlerine gidip geliyordum. Başkaca, eşyalarımı onlar yıkıyor ve ütülüyorlardı. Kimi Vakit aramızda tartışmalar oluyordu. Esasen kendisiyle tatlıya bağlıyorduk. Benzeri dolaşma yemek sırasında telefonuna düşünce geldi. Okşamak istedim. Telefonu cebren aldım. Bana, ‘sen karışamazsın’ dedi. 4 sene maddi ve manevi destekte bulunduğum birisinin bana hakeza yapması, psikolojimi bozdu, bu davranışı zoruma gitti. Daha geçmiş bile kendisinden şüpheleniyordum” dedi.

“NE YAPTIĞIMI HATIRLAMIYORUM”

Görüngü haset arkadaşı Alican Vergül ile eşyalarını almak ve Asya ile temas etmek üzere eve gittiğini söyleyen Hürmet, “Arkadaşım Alican ile alay malay Kestel’e gittik. Arabada tıpkısı süre oturduk. Alican’a ‘Kötü şeyler olur’ dedim. O de ‘Bu işe halledelim’ dedi. Anahtarcı gelip kapıyı açtı. Amacım Asya ile konuşmaktı. Kendisine, neden hakeza olduğumuzu soracaktım. Evde kimesne yoktu. Tıpkı süre bilahare kapı açıldı. Asya odasına girdiğinde beni görünce yepyeni oldu. ‘Seninle konuşmaya geldim’ dedim. ‘Git buradan’ dedi. Benim gönderdiğim paraları sevgilisini kastederek, onunla yediğini söyledi. Ne yaptığımı hatırlamıyorum. Evde altın aramadım. İşim gereği rastgele zaman bıçak taşırım. Annesini ego yaralamadım. Alican annesini bıçakladı. Çok üzgünüm ve pişmanım” dedi.

“AYAKLARINA KAPANDIM”

Suçlamaları akseptans etmeyen Alican Vergül ise Asya’nın ailesine başsağlığı dileyerek başladığı ifadesinde, fenomen gününü şöyle anlattı: “Oktay, polisle konuştuğunu, eve girip eşyalarını alacağını söyledi. Anahtarcı çağırdı, içeriye girdik. Kendisinin elinde bıçak vardı. Ben kapıdan çıkmak istediğimde kolumdan tutup içeriye çekerek, boğazıma bıçak dayadı. Çokça korktum. ‘Asya ile konuşacağım sadece’ dedi. Ayaklarına kapandım, ‘Ego gideceğim’ dedim. Asya’nın geleceği saati biliyordu. ‘Kimseye beis vermeyeceğiz’ diyerek Asya’nın odasına girdi. Bana tava ve torba verdi. ‘Annesi yanına gelirse kafasına tavayla vurup, poşeti geçirirsin’ dedi. Asya ile annesi geldi. Annesi mutfağa, Asya bile odasına gitti. Asya’nın odasından bağrışma sesleri geldi. Kapıdan baktığımda İfakat Hanım’ı yerde gördüm. Kapıdan çıkıp merdivenlerden inerken Oktay arkamdan gelip sırtıma vurdu. Arabanın yanına geldim. Elinde bıçak vardı. ‘Sen hangi yaptın’ diye niteleyerek bağırdım. Beni tehdit etti. Arabayla yolda giderken elinden kurtulmak için ‘İmdat’ diye bağırdım, kimse duymadı. Bıçağı uçurumdan süfli attı. Eve girerken Oktay ayağına galoş giydi. Bana üstelik cebren giydirdi.

“‘KISKANÇLIK YÜZÜNDEN KIZIMI ÖLDÜRDÜ’

Olayın etkisinden kurtulamadığını tamlayan İfakat Evci, “Sanık, kıskançlıkları yüzünden, kızımla aralarında ülkü çıkıyordu. Gelişigüzel defasında ‘Siz çok dolgunca bir ailesiniz, benim hakeza benzeri ailem olmadı’ diye niteleyerek bozukluk diliyordu. Birkaç el karakolluk ve adliyelik olduk. Kendisi hakkında uzaklaştırma kararı vardı. Olay günü kızım dershanede kapının orada Alican’ı gördüğünü ayaklarının titrediğini belirtti. Akşam saat 19.05 sıralarında eve geldik. Kapıda hiçbir şey yoktu. İçeriye girdik. Ben mutfağa geçerken kızım da odasına girdi. Kızımın odasından ‘Ah’ diye tıpkı patırtılı duydum. Örümce veya böcekten korktu, kadeh yalınlık kaldı diyerek geldi herhalde diyerek düşündüm. Odasına gittiğimde kızımın bıçaklandığını gördüm. Ben dahi temel namına kızımı idare etmek üzere konusunda atıldım. Beni da bıçakladı. Bu tam arkamdan biri omuzlarımdan tutup, kızımın yatağının üzerine oturttu. Hasetlik yüzünden kızımı öldürdü. 6 aydır bibi sanığın bakışını unutamıyorum. Yeryüzü alçak cezayı verin” diye konuştu. İfadelerin ardından maznun avukatları tahliye talebinde bulunurken, 2 sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren murafaa heyeti, duruşmayı erteledi.

Share: