Safranbolu’da tescilli “çavuş üzümü” hasadına başlandı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yüzyıllardır yetiştirilen, kendine özgü aroması ve kokusuyla diğerlerinden ayrılan coğrafi meni tescilli çavuş üzümünün hasadına başlandı.

Kazılardan çıkan Geç Roma Dönemi’nden kalma üçgen biçimindeki kabartma motifli taştan yansıyan asılı dalları, altın varak ve üzüm süsleri sebebiyle bağcılığın yüzyıllar öncesine dayandığının anlaşıldığı ilçede, Yazı köyünde Emine Özkan’a ait bağda hasat programı düzenlendi.

Bağa gelen Vali Fuat Gürel ve eşi Tutku Aras Gürel, AK Parti Karabük milletvekilleri Halk Ünal ve Niyazi Ruz, İl Jandarma Komutanı Albay Acayip Sim, Safranbolu Kaymakamı Şaban Ardıl Yazıcı, Safranbolu Şehremaneti Başkan Yardımcısı Halil Bakkal, İl Tarım ve Orman Müdürü Bati Ayvalık, DOĞRU Öğür İl Başkanı İsmail Altınöz ve sair protokol üyeleri hasat yaptı.

“Üzümlerin çavuşu” namına nitelendirilen, “güdücü çavuşu”, “gülgûn çavuş” ve “misket çavuşu” kabilinden çeşitleri bulunan, ince kabuklu, az çekirdekli, söbe şekli ve tekemmül zamanı itidalli erkenci olan Safranbolu çavuş üzümünden bu sene faziletli rekolte bekleniyor.

“Yörenin değerlerinin öne çıkarılması üzere gayret gider ediliyor”

Ilbay Gürel, gazetecilere, çavuş üzümünün ilçenin yer makro değerlerinden tıpkısı tanesi olduğunu söyledi.

Üzümün coğrafi belen belgesiyle tescillendiğini nâkil Gürel, “Zafran ve maniye domatesinden sonraları bölgemizde çavuş üzümü üstelik coğrafi belen belgesi almış oldu. Bu yörenin değerlerinin öne çıkarılması amacıyla hız gider ediliyor. Bölgemizde 2 bin dönüm bağımız kâin. Yöremizin şartları çavuş üzümünün yetişmesine uygun. Zaman hem yerinde gidermek hem üstelik hasat için Emine teyzemizi mülakat ettik.” dedi.

Milletvekili Ünal ise Karabük ve yöresinde üzümcülüğün çok çarkıt yıllara dayandığını, imdi da gelişmesi üzere icraat yapacaklarını bildirdi.

Çağ bile çavuş üzümünün Safranbolu’nun markası olduğunu, daha çok üretilmesi için temas nev desteğin verileceğini kaydetti.

Daha bilahare köy meydanına sabık protokole, Ayvalık ve Kalem marifetiyle üzüm için bilgelik verildi.Share: