Sakarya’da mevsimsel ekincilik işçilerinin takatli fındık mesaisi sürüyor

Doğu ve güneydoğu illerinden Sakarya’ya fındık toplamaya gelen sezonluk ekincilik işçileri, aile ekonomilerine yardım sağlamak üzere hamam havada kısık say harcıyor.

Kocaali ilçesi Kestanepınar, Açmabaşı, Gümüşoluk ve Demiraçma mahallelerindeki bahçelere yaz aylarında çalışmaya mevrut işçiler, yaklaşık 2 kamer seçkin aktarılma sabahın erken saatlerinden çağ batımına büyüklüğünde mesailerini sürdürüyor.

İlçenin akıntılı arazilerinde yunak ve ağırbaşlı havaya rağmen işlerini görev paylaşımı ve el birliği içerisinde işleyen sezonluk işçiler, evlerinden yüzlerce kilometre uzakta geçimleri üzere alın teri döküyor.

“Bura haddinden fazla güzel”

Adana’dan gelen mevsimsel işçi Lale Başgül, AA muhabirine, 12 yıldır Kocaali’ye fındık toplamaya geldiğini belirtti.

İşin zor fakat tartı almanın henüz print olduğunu dile getiren Başgül, “Fındığa merbut olarak 60 dolaşma artan var, 30-40 gün de küsurat oluyor.” dedi.

Başgül, Adana’da dahi çalışabileceklerini fakat oradaki yüksek alaz dolayısıyla bu bölgelerin yeğleme edildiğine değinerek, “Burası çok evire çevire. Adana’de çalıştığımız ahit paramızı 3-4 ay sonraları alabiliyorken burada fındığın bitmesiyle toplu para alıyoruz. Bu bizim için haddinden fazla kocaman.” diye niteleyerek konuştu.

Şırnak’tan gelen Tutku Ateş, kemirmek ve saflık işleriyle uğraştığını belirterek, “Seçkin devir 20 kişinin yemeğini amade ediyorum. Kirlenen eşyalarını yıkıyorum. Burada kazandığımızla berenarı ailemize arkalama ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

37 yıldır ilçeye mevsimsel iştirakçi getiriyor

İlçeye 37 yıldır mevsimsel tarım işçileri getiren dayıbaşı Diyadin Doğan ise Mardin, Van, Şırnak, Diyarbakır’dan insanları getirdiğini aktardı.

Evlerinin rahat olduğunu anlatan Doğan, şunları kaydetti:

“Seçme birinin içerisinde çamaşır makinesi, frijider, duşları var. Tarla sahipleri, hekim lazım olduğu ahit bizi hastaneye götürüyorlar. Geliş ve azimet paramızı veriyorlar. Ağa kardeş üzere geçiniyoruz.”

Doğan, güneydoğuda çekicilik sıcaklığının haddinden fazla olması nedeniyle Kocaali’nin kendilerine plato kabil geldiğini vurgulayarak, “Hem para kazanıyoruz hem da eğleniyoruz. Burada çokça rahatız.” dedi.Share: