Samsun’da “Baylan” ve “Ağır” isimli develer yer çok sahilde ayakyolu geçiriyor

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinde sahibinin “Baylan” ve “Gösterişli” ismini verdiği develer, merada otladıktan sonradan, tatilciler şart verdiği üzere sık sık sahile iniyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin zarfında meydan düzlük Yörükler Mahallesi’nde ailesiyle yaşayan 19 yaşındaki Selvi Varol, 3 yaşındaki iki devesini yaz aylarında otlamaları amacıyla deltaya salıyor.

Kumcağız Mahallesi sahiline birlikte nazil develer “Nazlı” ve “Vakur”, görenlerin ilgisini çekiyor.

Selvi Varol, AA muhabirine, dedesinin elan önce deve sürüsü sahibi olduğunu, develere sargı duyması üzerine babasının namına Mersin Ağacı ve Afyonkarahisar’dan ikisi yavru üç deve satın aldığını söyledi.

“Nazlı”, “Yağız” ve “Ağırbaşlı” isimli develerden “Karaca”nın satıldığını, bahçelerinde beygir, koyun, savak, kabak kafalı, badi, tavuk ve köpeklerinin da olduğunu anlatan Varol, develerine sevgisinin ise farklı olduğunu belirtti.

Develerin akıllı ve sevimli olduğunu, çok kemirmek yediklerini tabir eden Varol, “Ongun dallarına rabıt gösteriyorlar. Arada onlara yemleme birlikte veriyoruz. Baziçe oynamayı seviyorlar. Yerde yuvarlanıyorlar. Onlara biniyoruz, bizi gezdiriyorlar. Çevrimizde bile haddinden fazla olmadığı için sevenleri çok. Gören insanlar ilişki gösteriyor. Tığ birlikte çokça seviyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Develerinin haddinden fazla beyinli olduğunu hep söylediklerini anladıklarını ve komutlarına uyduklarını aktaran Selvi Varol, develerinin otlak dışında sahile gitmeyi sevdiğini vurguladı.

Zaman devir şikayet üstelik aldıklarını dile getiren Varol, şunları kaydetti:

“Meraya bırakıyoruz ama sahile iniyorlar. Aslında oradan şikayet da alıyoruz bir o kadar dost da var. Akşamları kendileri ferasetsiz geliyorlar. Tığ sahile bırakmıyoruz. Ama onlar oraya gidiyorlar. Orada dizge karpuz kabuğu sonuç göveri veriyor. Onların üstelik hoşuna gidiyor. O yüzden develeri sahilden getiremiyoruz. İlgi görüyorlar. Gören onları seviyor. Fotoğraf çektirmek isteyenler çokça oluyor. “

Servi Varol, devesi “Nazlı”nın ati yıl doğum yapmasını beklediklerini, develerinin sayısını artırmayı istediğini sözlerine ekledi.Share: