Sazak gündem haberi | Akdeniz Üniversitesinde “Ters Yüzü Öğrenme Modeli” hayata geçirildi

Stüdyodan incelik görüntüler

Çekim öncesi hazırlıklardan detaylar

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar’ın açıklamaları Akdeniz Üniversitesinde “Ters Yüz Öğrenme Modeli” hayata geçirildi

Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar:

“Öğrenci evde izlediği dersi 2 aktarılma sonra sınıfta hocayla benzeri araya gelerek tartışıyor ve pekiştiriyor. Sistemin mezunlarımız üzere da yarayışlı olacağına inanıyorum”

ANTALYA – Akdeniz Üniversitesi Tababet Fakültesinde, vazifeli akademisyenlerden daha çok verim ulaşmak ve öğrencilerin bireysel öğrenme sürecini kolaylaştırmak için “Ters Yüzü Öğrenme Modeli” uygulanmaya başlandı.

Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, AA muhabirine, eskimemiş modelin öğrencilerin derse videoları izleyerek hazır halde gelmesini ve sonrasında tartışma oturumuyla konuların uzun boylu öğrenilmesine imkan tanıdığını söyledi.

Öğrencilerin fakülteye gelmeden videoyu izleyebildiğini ve indirerek istediği büyüklüğünde tekrar yapabildiğini tamlayan Gürpınar, “Mektepli evde izlediği dersi 2 çağ bilahare sınıfta hocayla bire bir araya gelerek tartışıyor ve pekiştiriyor. Sistemin mezunlarımız için birlikte yarayışlı olacağına inanıyorum. Çünkü gitgide iz hayatında üstelik kullanacağı bilgileri öğretiyoruz. Hastayı gördüğü ahit öğrenim yıllarındaki eğitimleri hatırlaması gerekiyor, aha bu noktada daimi gerçek oluyor mektepli için. Gerçekte eğitimi 6 yıldan ömürlüğe çıkartıyoruz.” diye konuştu.

Gürpınar, salgın döneminde yapılan devre içi derslerin “Ters Yüz” eğitim bilimi sisteminin gelişmesini hızlandırdığına dikkati çekti.

İletişim Fakültesi tedrisat üyeleri ve öğrencilerinin katkılarıyla çekimlerin tamamlandığını dile getiren Gürpınar, şöyle devam etti:

“Bu işin başarıya ulaşmasında video çekimlerinin kalitesi haddinden fazla yetişkin. Bu konuda İletişim Fakültesi tam bindi verdi. Orada eğitim bilimi gören öğrencilerimiz stüdyoda bölümsel zamanlı namına görevlendirildi. Öğrencilere muhtemelen tıpkı ecir ödeyerek hem soylu erki yardım sunmuş olduk hem de onlar amacıyla bir kayran uygulaması gerçekleştirdik. Herkesin kıvançlı olduğu, güçlendirilen ve kendi iç olanaklarımızla yapmış olduğumuz benzeri hep haline geldi.”

Gürpınar, 149 tedrisat üyesinin 255 ders saatiyle vadi aldığı “Ters Yüzü Öğrenme Modeli”ni sayısal video kütüphanesi haline getireceklerini ve sair tababet fakültesi öğrencileriyle birlikte paylaşmayı planladıklarını bildirdi.

Share: