Sazak haberi! Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi 1 Yaşında

Mezitli Belediyesi Kültür Sarayı çevrim aşırı gerçekleştirilen etkinliklerle geride mütezayit 1 almanak sürede, ilçede sanatsal ve içtimai etkinliklerin merkezi haline geldi.

6 Teşrinievvel 2021 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun üstelik katıldığı küçümseyici aynı törenle açılışı yapılan Kültür Merkezi, geride mütezayit aynı yıllık sürede toplanmış 79 gösteri ve etkinlikle 35 binin üstünde izleyiciye eş sahipliği yaptı.

Başta Fazıl Iş, Sumru Yavrucak, Emre Karayel, İstanbul Mehabet Tiyatroları, Ankara Kent Tiyatrosu, Mersin Şehir Tiyatrosu, Hatay Site Tiyatrosu kadar çokça sayıda artist ve oyuna eş sahipliği fail Kültür Sarayı, Hedef Dündar’la Halk Arenası, Dinamit Gürses’le Kayda Geçsin, Başak Karatepe ile Konferans İyileştirir üzere çokça sayıda TV programı ve konferansın de yapıldığı adres oldu.

Mezitli Belediyesi Ahali Tiyatrosu, Toyluk Tiyatrosu ve Çocuk Tiyatroları’nın birlikte merkez adına kullandığı mekanda, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları birlikte gelişigüzel hafta ücretsiz oyunlar sergiledi. Mezitli Belediyesi Umum Tiyatrosu ise geçen sene yaşamını yitiren şişman tiyatrocu Ferhan Şensoy’u adlandırmak için “Şahları bile Vururlar” oyununu birçok yol bağlı gişe sahneleyerek balaban başarıya imza attı.

Mimari yapısı büyüklüğünde yararlanma kolaylığı ile bile dolay plana çıkan kalıp, Sebep Mayruk Cumhuriyet Altını Defilesi, Cambazlık Sirki gibi organizasyonlara de familya sahipliği yaptı.

MEZİTLİ BELEDİYESİ KURSLARI ÜSTELIK VERİLİYOR

Gösterilerin birlikte Mersin Çap Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Site Tiyatrosu’nun provaları üzere tahsis edilen Kültür Sarayı’nde, Mersin Ağacı’deki üniversite, meslek ve toy gruplara emek olanağı sağlanıyor.

Açılan kurslarla eğitim alanında üstelik haddinden fazla özel bir yere eş olan Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi, gücük müddet sonra 2. katta açılacak katalog ile de hizmet vermeye başlayacak. Hayırhah Sav Ongün marifetiyle babası adına hazırlanacak kitabevi, elektronik beyin, pusula okuma, araştırı ve himmet, giriş ve pusula kayıt, mutfak, Mehmet Faruk Gürtunca alanı görünmek için 6 farklı bölümden oluşacak.

“YALNIZ MEZİTLİ’NİN DEĞİL MERSİN’İN ÜSTELIK BILDIRME ÖNEMLİ SANATSAL MÜLAKAT MEKANLARINDAN BİRİSİ”

İlçenin, hele kış döneminde aktiflik yapılacak bire bir kültür sarayı olmadığını, bu eksikliği yutmak amacıyla kolları sıvayarak Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’ni Mezitlililer’e ve Mersin’e kazandırdıklarını dile getiren Başbuğ Tarhan, şunları söyledi:

“Açılışını Cumhuriyet Altını Ahali Partisi Genel Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun yaptığı Ekin Merkezimiz, o tarihten itibaren vakit kaybetmeden Mezitli’nin değil Mersin’in bile sunma yüce sanatsal mülakat mekanlarından birisi haline geldi. Sayın Fazıl Say konseri ve Yıldırım Mayruk’un Cumhuriyet Defilesinin arkası sıra günaşırı sanatsal etkinlikler Mezitli’ye taşınmaya başladı. Yaptığımız girişimler sonunda Ihtişam Tiyatroları daha çok her kamer uyumlu şekilde Mezitli Hars Merkezinde oyunlarını sergilemeye devam ediyor. İstanbul, İzmir, Eskişehir üzere büyükşehir belediyelerinin tiyatroları mevkut yerine burada oyunlarını sergiliyorlar. Sadece sanatsal etkinliklerde değil konferanslar, paneller ve televizyon tartışma programları de mekan olarak Mezitli Belediyesi Ekin Merkezini tercih etti.”

“4. KÜTÜPHANEMİZ KISA SÜREDE HİZMETE BAŞLAYACAK”

Mezitli’üstelik çokça fena hâlde gelişmelerin yaşandığını belirten Başkan Tarhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mezitlililer, Mersinliler, Mezitli Kültür Merkezi sebebiyle sanatın değme türüne henüz abat ulaşmaya başladı. Burada gösteri fail, dinleti veren sanatçılarımız birlikte yaşanan atmosferden övgüyle bahsediyorlar.  Yapılan konvansiyon ile 2022-2023 sezonunda Celal Tiyatrosu, Mezitli Belediyesi Hars Merkezini ‘Turne sahnesi’ kendisine listesine almış bulunuyor. Mersinli izleyicilerimizi Büyüklük Tiyatroları ile buluşturmanın gurunu yaşıyoruz. Elhak elan önceki yaz dönemi amacıyla 2 bin yabanlık bire bir kategorik gelgel tiyatrosu yapmıştık. Haddinden Fazla balaban gereksinmeye cevap vermişti. Açık hava tiyatrosu, kültür merkezi, bir nice danışma evi yapıyoruz, zira bizim pusulamız firez ve musahabe kenti girmek. Mezitli’yi benzeri ekin ve musahabe kenti açmak istiyoruz ve oraya akıllıcasına gidiyoruz. Kültür Merkezimizi içerisinde önümüzdeki günlerde açılacak Kütüphane ile elan etkili ve artağan şekilde kullanmaya başlayacağız.”

Başkan Tarhan, Mezitli Belediyesi Kültür Sarayı’nde gerçekleştirilen etkinliklerin Kültür Merkezi’ne ilgili içtimai iletişim araçları hesaplarından duyurulduğunu bile sözlerine ekledi.

Share: