Sazak haberi | Mut müftüsüne Macar eş

Mutluluk müftüsüne Macar eş

Mersin’in Mutluluk ilçesinde Müftü Mustafa Öztürk, oğlu Teoman Öztürk ile evlenerek Eslem adını kayran ve Mutekit olan Eszter Varga’ya ihtida belgesini verdi

Müftü Mustafa Öztürk, ihtida töreninde, “Bu yavrumuz oğlumla tahminî aynı yıl geçmiş tanışmışlar. 6 aydır İslam’ı araştırıyor. Namına kâh kitaplar verdim ego de havari oldum ve imdi Mutekit olacağına karar verdi” dedi

MERSİN – Mersin’in Mut ilçesinde Macaristanlı Eszter Varga, ihtida merasimiyle Dindar oldu. Eslem adını alan Eszter, Teoman Öztürk ile hayatını birleştirdi.

Macaristan’da Turizm Üniversitesi’ni bitirdikten bilahare bire bir yıldır Türkiye’dahi çalışmaya başlayan Eszter Varga (29), şirketin sahibi Teoman Öztürk ile acun evine girdi.

İslamiyet’i seçen ve adını Eslem kendisine muhavvil Eszter Varga için Mut İlçe Müftülüğü’nde ihtida merasimi düzenlendi. Eslem Öztürk, eşi Teoman Öztürk ile aynı yıldır yâren olduğunu belirterek, Müslümanların misafirperverliğinden etkilendiğini ve bunun İslamiyet’i seçmesinde eke rolü olduğunu tabir etti. Müftülükte Lafız-i Şehadet getiren Macar gelin, ilçe müftüsü olan kayınbabası Mustafa Öztürk’e kutsal topraklar olan Mekke ve Medine’ye gezmek istediğini söyledi.

Eşiyle tanışma sürecini anlatan Teoman Öztürk ise, “Eşimle yaklaşık tıpkısı yıl önceki Macaristan Budapeşte şehrinde tanıştık. Gelişen süreçler doğrultusunda özlük isteğiyle dinini değiştirmek istediğini söyledi. Bu doğrultuda zaman burada eşim Mutekit olmaya karar verdi” dedi.

Macar eş da, “Şu zaman burada olduğum üzere çokça mutluyum. İnşallah mutlu olacağım. Baştan zade kabilinden hayata başlamış durumdayım” diye niteleyerek konuştu.

Müftü Mustafa Öztürk ise ilçede beşinci ihtida merasimini yaptıklarını belirterek, “Bu yavrumuz oğlumla yaklaşık ayrımsız sene geçmiş tanışmışlar. 6 aydır İslam’ı araştırıyor. Namına bazen kitaplar verdim ben birlikte koruyucu oldum ve artık Müslüman olacağına değişmeyen verdi” dedi.

Macar geline, kayınbabası İlçe Müftüsü Mustafa Öztürk tarafından Macarcaya çevrilmiş dini kitaplar ihsan edildi.

Share: