Seçer: “Vatan sevgisi üzerinden bizi kimse eleştiremez”

Mersin Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, kendilerine yurt sevgisi üzerinden bahis söylenmesinin abesle iştigal olduğunu ve vatan sevgilerini sorgulamanın kimsenin haddi olmadığını belirterek, “Bizi yurt sevgisi üzerinden eleştirenlerin yurt sevgisi, bizim bu vatana alın olan aşkımızın zekatı da olamaz” dedi.

Seçer, ’19 Ekim Muhtarlar Günü’ nedeniyle Efdal, Silifke, Mutluluk, Gülnar, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur’dahi görev özne muhtarlarla bire bir araya geldi. Bu eşkal toplantıların muhtarların kendilerini hatırlatması, yaşadıkları güçlükleri, mahallelerindeki sorunları dile getirmeleri açısından çokça şanlı olduğunu anlatım eden Seçer, “Hepimizin ortak aynı amacı var, o da Mersin halkına çalışmak. Cenabıhak hiçbir siyasetçiyi sokağa çıkamayacak duruma getirmesin. Tığ bile onurumuzla, şerefimizle bu alem altında, liderimiz Atatürk’ün çizdiği doğrultuda halkımıza hizmet ediyoruz ve edeceğiz” diye konuştu.

Bazı kimselerin, kendilerine vatan sevgisi üzerinden laf söylemesinin abesle iştigal olduğunu ve yurt sevgilerini sorgulamanın kimsenin haddi olmadığını kaydeden Başkan Seçer, “Bizi vatan sevgisi üzerinden eleştirenlerin vatan sevgisi, bizim bu vatana karşı olan aşkımızın zekatı bile olanaksız. Kimse bu ülkeyi, benzeri başkasından daha çok sevmiyor. Biz ülkemizi, vatanımızı çok seviyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ayrımcılığı, bir adamlık suçu olarak görüyoruz”

Hukukun olmadığı yerde hangi adaletten ne eşitlikten ne bile demokrasiden saraka edilemeyeceğini vurgulayan Seçer, demokratik toplumların olmazsa olmazlarının yeryüzü başında hukukun geldiğini rapor etti. Ayrımcılık hastalığından birlikte kendilerini uzak tuttuklarını belirten Seçer, “Tığ belediyeden siyasi, mezhepsel, lehçe, içtimai ayrımcılığı söktük attık. Zira biz ayrımcılığı; bırakın türel boyutunu, tıpkı insanlık suçu kendisine görüyoruz” şeklinde konuştu. Fire hizmetlerin tamamlanabileceğini, maddi hataların düzeltilebileceğini kaydeden Seçer, “Fakat kardeşliğimize halel gelirse, nifak sokulmasına izin edersek, politik kaygılarla, politik rağbet için, etrafını düşünen, cebini düşünen insanların oyununa gelirsek, halkın dini duygularını, milliyetini, milli duygularını kaşıyanların esiri olursak, tığ kusurlu yola sapmış oluruz” dedi.

“1 liralık işi 10 liraya yaptırmayan ayrımsız belediyeyiz”

3,5 yıllık müddet içinde belediyede mali disiplini sağladıklarını, projelerin tahakkuk oranının 2020 yılında yüzdelik 96, 2021’da yüzdelik 94 olduğunun altını çizen Başbuğ Seçer, esasen 2021 yılında Türkiye’da benzeri rekor kırarak bütçe harcamasını yüzdelik 99,7 adına tutturduklarını belirterek şöyle bitmeme etti; “Bu son, finansal açıdan çokça disiplinli tıpkı uray olduğumuzun, 1 teklik işi 10 liraya yaptırmayan benzeri uray olduğumuzun göstergesidir.”

Görevi devraldığında belediyenin 3 milyar teklik borcu, 3 bilyon lira dahi geliri olduğunu hatırlatan Başkan Seçer, “2023 yılı Eş ayında ise belediye bütçemiz 15 bilyon liralık, borcumuz ise 3,5 bilyon lira olacak. Yani gelirimiz, borcumuzun 5 kaskatı. Bu kadar hayatiyetli, hangi yaptığını alim, finansal disiplini olan tıpkısı belediyeyiz” diyerek konuştu. Bütçede mefret benzeri payı asfaltlama çalışmalarının aldığını belirten Başbuğ Seçer, site genelinde her noktada kaliteli asfalt kullandıklarını tabir ederek, 5 almanak süreyi tamamladıklarında 2 milyon 852 bin titrem asfalt kullanmayı planladıklarını belirtti.

Konuşmasında ilçelerde yapılan ve yapılacak olan hizmetler karşı dahi bilgelik veren Seçer, Anamur Otogarının çok yersiz ayrımsız proje olduğunu belirterek, “Günlük 8 arabanın girdiği Anamur Otogarı en büyük müsriflik. Birimleri oraya topluyoruz. MESKİ’nin bozuk yerini çokça iyicene benzeri kültür merkezi yapacağız” şeklinde konuştu. Erdemli ilçesinde bile otogar sorunu olduğunu ve bundan sonra yılan hikayesine döndüğünü kaydeden Seçer, “Milli Emlak’ın bire bir yeri var bizim arazinin üstünde, onun tahsisini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gülnar merkezde saygınlık caddesi üzere mimarların çalıştığını dile getiren Seçer, Silifke’de Site Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin bitirilerek faaliyete geçtiğini hatırlattı. Mut’taki derenin projesinin ve ihalesinin bittiğini söyleyen Başbuğ Seçer, Bozyazı’bile birlikte Sosyal Yaşam Merkezi, kreşlerin olduğu, düğünlerin ya bile toplantıların yapıldığı salonun olacağı müjdesini verdi.

Bölgenin kocaman konularından birisinin üstelik yabanıl çöp depolama olduğunu aktaran Komutan Seçer şunları kaydetti: “Tek gübür arabasının üstünde ‘büyükşehir’ yazdığını gördünüz mü? İlçe belediyesi toparlar, getirir bize tasdik valör. Bakın Aydıncık’ın çöpü Gilindire Mağarası yolunda tıpkısı yere vahşi depolanıyordu. Deminden işbirliği yaptık, orayı da rehabilite ettik. Anamur’un çöpü ormanlara yabani depolanıyordu. Bu imkânsız dedim, tığ çevreyi katlediyoruz. Bunun parasını uray ödüyor, kasaba kirlenmesin diyerek yapıyoruz bunları. Yani işbirliği olunca değme madde tamam. Mersin Ağacı bozulmamış benzeri kent diyerek bilinsin diyerek tığ uğraşıyoruz. Bu yetişkin ayrımsız konu olduğu için dikkatinize arz etmek istedim. İlçe belediyelerinin gübür üstüne çalışmalarına destek oluyoruz. Vahşi depolamayı Mersin genelinde bizim dönemimizde bitirdik. Bahir kirliliği ayrımsız apayrı kebir konu. Siteler, Yer Bakanlığınca strateji ediliyor. Anamur, Aydıncık, Erdemli, Silifke, bu bölgeler deniz boyu ilçelerimiz. Siteler özlük arıtmasını dayamak zorunda.”

“Tarıma ve hayvancılığa nazik destek veriyoruz”

Büyükşehir Belediyesinin tarıma ve hayvancılığa verdiği desteklerden üstelik bahseden Başkan Seçer, “Üreticiye sağladığımız kol, takım, fide, dikme, sulama borularının yanı sıra, sonuç 3 yılda 75 milyon lira üstelik doğrudan bindi sağladık” ifadesini kullandı. İkinci bölgenin maalesef orman yangınlarının kalın yaşandığı tıpkısı yer olduğunu tamlayan Seçer, “Orman yangınları, Orman Bakanlığının sorumluluğunda olmasına karşın, böyle tıpkı ateş meydana geldiğinde, kamu gücümüzle bölgeye tığ bile gidiyoruz. Şu anda bu bölgeye, akım kabiliyeti faziletkâr 20 adet itfaiye aracı aracını gönderdik” diye niteleyerek konuştu. – MERSİN

Share: