Selahattin Demirtaş’ın alternatifi bulundu! İşte HDP’nin reisicumhur adayı göstermeyi düşündüğü siyasetçi…

Türkiye’nin kilitlendiği 2023’te gerçekleşecek seçimlere aylar kaldı. Cumhur İttifakı’nın adayı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklanırken 6’lı masanın çıkaracağı aday ise belirsizliğini koruyor.

ESKİ AİHM YARGICININ AĞIR GEÇİYOR

İttifaklara karışma olmayan ancak seçimlerde mehabetli rol oynayacak olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) kanadıyla ilişik ise dikkat calip benzeri tez ortaya atıldı. Yıpranmamış Şafak’ın haberine göre HDP kulislerinde Cumhurbaşkanlığı adaylığı üzere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) eski yargıcı Murat Türmen ismi konuşuluyor.

CHP’DE VEKİLLİK YAPMIŞTI

Son kongrede HDP’nin Enformasyon Kurulu’na giren Türman, sol liberal görüşleriyle öne çıkıyor. Mavera yandan Türmen, Cumhuriyet Umum Partisi’nde (CHP) 2011-2015 arasında mebusluk da yapmıştı.

DEMİRTAŞ SİYASİ YASAKLI OLDUĞU İÇİN DENKLEMDE YER ALMIYOR

2018 yılında terör örgütü propagandası beğenmek suçlamasıyla İstanbul 26. Kilolu Ukubet Mahkemesi yoluyla üzerine 4 sene 8 mahiye hapishane cezası verilen ve halen vakfedilmiş kâin çarkıt HDP Kayırıcı Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın adaylığı ise mümkün görünmüyor. Demirtaş siyasi yasağı olduğu için namzetlik denkleminde kayran almıyor.

“BILINEN NEDENLERDEN DOLAYI EŞ ADAYIM DEĞİLİM”

Mavera yandan Demirtaş, geçtiğimiz günlerde muhalefetin eş bire bir aday çıkarıp ilk turda cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması gerektiğini söyleyerek, “Güzeşte yüzyılın hatalarından dersler çıkarabilmeli, değişime çıplak ve bıçkın olmalı, helalleşme, yüzleşme, hesaplaşma dengesini ferah tutturmalıdır. Eş namzet olmaktan itibar duyarım ancak ‘malum’ nedenlerle şimdilik bu seçime ortak namzet ben değilim” demişti. Demirtaş antrparantez PKK’nın Mersin’deki polisevine düzenlediği saldırıyı kınamıştı. Bu etap Demirtaş’ın resti yerine yorumlamıştı. PKK’nın üstelik bu gelişme sonrasında Selahattin Demirtaş’ı ihanetle suçladığı öne sürülmüştü.

Share: